Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Yargıda başkanlık sistemi anketi… Saray fena bozulacak!
Yargıda başkanlık sistemi anketi… Saray fena bozulacak!

Yargıda başkanlık sistemi anketi… Saray fena bozulacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıkça dile getirdiği “Başkanlık” sistemiyle ilgili, hakim ve savcılar arasında yapılan bir anket şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Anket sonuçlarına göre, “Başkanlığı destekliyorum” diyenlerin oranı yüzde 24.8 iken, “Başkanlık ülkeyi diktatörlüğe götürür” diyenlerin oranı ise yüzde 55 oldu.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra sıkça dillendirdiği “Türk tipi başkanlık” sistemi yargı camiasını böldü. Hakim ve savcıların kullandığı adalet.org sitesinde, başkanlığı destekleyenlerin oranı yüzde 25’lere ulaşırken, Başkanlığa karşı olanların oranı da yüzde 55 civarında kaldı.

Erdoğan’ın “Türk usulü başkanlık”, “Başkanlık için 400 vekil” ifadeleriyle gündeme getirdiği Başkanlık sistemi yargı camiasında tartışmalara neden oldu. Hakim savcıların görüşlerini paylaştığı adalet.org sitesinde, başkanlık sistemiyle ilgili bir anket yapıldı. “Yargı Bağımsızlığının” sıkça gündeme geldiği hakim savcılar arasında, hakim ve savcıların başkanlık görüşleri ilginç bir tabloyu ortaya çıkardı.

BAŞKANLIĞI DESTEKLEYENLER: YÜZDE 24.8

“Başkanlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz” başlıklı ankete, toplam 1855 hakim ve savcı katıldı. Anketteki ilk görüş, “Başkanlık sistemini doğru buluyorum. İstikrar, çift başlılığı engelleme ve güçlü bir devlet için gerekli olduğuna inanıyorum” oldu. Bu görüşe onay veren 370 yargı mensubunun toplam oranı, yüzdelik dilim içerisinde 19.9 oldu. “Başkanlık sistemine taraftarım, zaten ülkemizde tam olmasa da fiilen başkanlık sistemi uygulanmaktadır” diyenlerin oranı ise yüzde 4.9 olarak belirlendi. Yani, başkanlığı destekleyen grubun toplamı 24.8 oldu.

BAŞKANLIK DİKTATÖRLÜĞE GÖTÜRÜR: YÜZDE 55

Anketteki bir sonraki görüş ise, başkanlık sistemine karşı çıkanların oranını ortaya çıkardı. “Başkanlık sistemini ülkemizin koşullarını düşündüğümde doğru bulmuyorum. Bu sistem, bizi diktatörlüğe götürür, çok sesliliği ortadan kaldırır” şeklindeki görüşe 1022 kişi onay verdi. Bu kesimin, oranı ise yüzde 55 oldu.

BAŞKANLIK ZATEN UYGULANIYOR: YÜZDE 20

Anketteki, “Başkanlık sistemine karşıyım, zaten ülkemiz seçim kanunu, yasama organının oluşumu, siyasi partiler yasası göz önüne alındığında fiilen uygulanmaktadır” görüşüne de 372 yargı mensubu onay verdi. Bu kesimin yüzdelik dilim içerisindeki oranı ise 20 oldu.

AYSUN YAZICI

Etiketler: