Cuma , 26 Aralık 2014
Anasayfa » Politika » Yargıtay’da dönüşüm tamam
Yargıtay’da dönüşüm tamam

Yargıtay’da dönüşüm tamam

Tartışmalı Yargı Paketi’yle başlayan Yargıtay ve Danıştay’ı dönüştürme çalışmasında önemli bir etap daha geçildi. Bu kapsamda ilk olarak HSYK tarafından Yargıtay’a 144, Danıştay’a 33 yeni üye seçilmesin ardından dün de Yargıtay’da yeni kurulan sekiz Daire Başkanlığı için seçimler yapıldı. Seçimlerde kazanan AKP’nin de açık destek verdiği Yargıda Birlik Platformu’na (YBP) yakın üyeler oldu. Yeni kurulan sekiz dairenin yanı sıra, boş bulunan 8. Hukuk Dairesi Başkanlığı seçimi de dün sonuçlandı. Daire Başkanlığını aynı daire üyesi Fahri Akçin kazandı. Bununla birlikte platforma yakın ittifak dokuz üyeden dokuzunu da kazanmış oldu. Yargıtay’daki yeni dairelerin başkanlarını şu isimler kazandı:

ERGENEKON’DA DİNLENMİŞTİ

Yargıtay’da yeni kurulan 18. Ceza Dairesi Başkanlığı’na, Ergenekon soruşturmaları kapsamında kimi Yargıtay üyeleriyle telefon görüşmeleri basına sızdırılan ve bu yasadışı dinlemeden hareketle CHP’li İlhan Cihaner’in davasına da müdahalede bulunmakla suçlanan 20. Hukuk Dairesi Yargıtay üyesi Hamdi Yaver Aktan seçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okuduğu şiir nedeniyle mahkûm edildiği aşamada 8. Ceza’da üyesi olarak da görev yapan ve Atatürkçü-sosyal demokrat eğilimleriyle bilinen Aktan, rakibi Ahmet Karadut’a 107 fark attı.

REKOR OY BAŞSAVCIYA

Yeni oluşturulan Yargıtay 21. Ceza Dairesi Başkanlığı’na eski Ankara Başsavcısı olan ve o dönemde adı yine Ergenekon kapsamında yargılanan ülkücü Sedat Peker’le ilgili dosyaya karıştırılan 11. Ceza Dairesi üyesi Hüseyin Boyrazoğlu seçildi. Boyrazoğlu, tek aday olarak girdiği dünkü seçimlerde 445 üyenin oyunu alarak en yüksek oy alan başkan sıfatını kazandı. 16. Ceza Dairesi’nin başkanlığına Günsal Albayrak ile Eyüp Yeşil aday olmuştu. Seçimi yine YBP’nin de destek verdiği Eyüp Yeşil kazandı. 17. Ceza Dairesi Başkanlığı için iki aday yarıştı. Yarışı 279 oyla Abdülhalik Yıldız kazandı. 19. Ceza Dairesi Başkanlığı’nda iki aday yarıştı. Mehmet Öztürk 182 oyda kalırken, seçimi 301 oyla Ramazan Özkepir kazandı. 20. Ceza Dairesi Başkanlığı’na da YBP’nin adayı olarak bilinen İlmettin Köklü 293 oyla kazandı. Köklü’nün rakibi Mustafa Kaya, 194 oyda kaldı. 22.Hukuk Dairesi Başkanlığı’na aynı platformda yer alan İbrahim Şahbaz 345 oyla seçildi. 23. Ceza Dairesi Başkanlığı’na da yine aynı çizgide bulunan üyelerden Şakir Aktı seçildi.

SIRA DİVAN SEÇİMLERİNDE

Yeni üyelerin ardından Yargıtay’ı kurma amaçlı süreç hızla devam edecek. Önümüzdeki beş gün içinde bu kez Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu için seçim yapılacak. Kurul ilk iş olarak hangi üyenin hangi dairede görev yapacağını belirleyecek. Böylelikle Yargıtay’a yeni atanan 144 üyenin hangi dairede görev yapacakları da o aşamada kesinleşecek. Yeni kurul o işlemleri sırasında kritik davaların görüldüğü ceza ve hukuk davalarının yapısını tümüyle değiştirebilecek.

ADNAN KESKİN/ANKARA