Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Politika » Yüksekdağ: ‘HDP’ye saldırının arkasında hükümet var’
Yüksekdağ: ‘HDP’ye saldırının arkasında hükümet var’

Yüksekdağ: ‘HDP’ye saldırının arkasında hükümet var’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Mersin ve Adana’daki HDP teşkilatlarına saldırı düzenleyen kişinin geçmişte DHKP-C’den tutuklanan biri olduğunu açıklamasının gerçeği yansıtmadığı ileri sürdü.

Yüksekdağ, “Yalanınız batsın diyorum. Sizi Allah ıslah etsin diyorum. Başka bir şey demiyorum. Böyle büyük, kirli yalanlara sarılırsanız eğer işiniz bitmiş. Yalandan başka halka verecek hiçbir şeyiniz kalmamış” dedi.

HDP ES GENEL BASKANI FIGEN YUKSEKDAG, ARDAHAN'DAKI PTT KAVSASINDA DUZENLENEN MITINGDE HALKA SESLENDI. (FOTO: DHA/ DENIZ BASLI/ ARDAHAN)

HDP ES GENEL BASKANI FIGEN YUKSEKDAG, ARDAHAN’DAKI PTT KAVSASINDA DUZENLENEN MITINGDE HALKA SESLENDI. (FOTO: DHA/ DENIZ BASLI/ ARDAHAN)

Ardahan’da Kongre Caddesi PTT Kavşağında düzenlenen mitingde Yüksekdağ, vatandaşlara hitap etti. HDP’nin seçim bürolarının bombalanmasından iktidarı sorumlu tutan Yüksekdağ, seçim güvenliğinden birinci derecede sorumlu olanların HDP’ye yapılan saldırıları kınamadığını söyledi. Figen Yüksekdağ hedef gösterildiklerini, bunun sonucu Adana ve Mersin’de bir katliam projesiyle karşı karşıya kaldıklarını anlatırken, “Sadece bir tesadüf eseri, ‘verilmiş sadakamız derler’ ya işte böyle katliamdan kurtuldu arkadaşlarımız” dedi.

YALANINIZ BATSIN

Saldırının gerçek sorumlularının açıklanması gerekirken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün çıkıp ‘Saldırının faili yakalandı. Önceden bir sol örgüte mensupmuş. O yapmış’ dediğini kaydeden Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yalanınız batsın diyorum. Sizi Allah ıslah etsin diyorum. Başka bir şey demiyorum. Böyle büyük, kirli yalanlara sarılırsanız eğer, işiniz bitmiş. Yalandan başka halka verecek hiç bir şeyiniz kalmamış. Yalan olduğunu biliyoruz bunun. Nerden biliyoruz peki? Bingöl’de 7-8 ay önce bir provokasyon saldırısı oldu polislere karşı. Aynı gün çıkıp saldırıyı PKK’nın yaptığını söylediler. Öldürülen polislerden sorumlu tuttular. Aradan bir ay geçti soruşturma sonuçları, bilirkişi raporları açıklandı. ‘Saldırıyı gerçekleştirenler bu kişiler değil’ dediler. Koskoca başbakan, hükümet çıkıp ‘Afferdesiniz, yanıltılmışız, yanılmışız’ demedi.  O yalanları Bingöl’de açığa çıktı. Mersin, Adana saldırılarının da büyük bir yalan olduğunu ortaya çıkaracağız. Ama biz bir ay geçmesine izin vermeyeceğiz.”

HALKA GERÇEĞİ SÖYLEMEDİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun halka gerçeği söylemediklerini ileri süren Figen Yüksekdağ, “Cumhurbaşkanı halkına karşı yalan söyleme suçu işliyor. Başbakan başka bir komplonun önünü açmak için yalan söylüyor. Bu büyük yalanı ortaya çıkaracağız. Mersin ve Adana’da saldırılarının da arkasında AKP hükümeti vardır. Ergenekon çeteleriyle işbirliği içindedir AKP hükümeti. Bu olayların faillerinin bir an önce bulunmasını istiyoruz” dedi.

“BAŞLARINA PATLAYACAK”

HDP ES GENEL BASKANI FIGEN YUKSEKDAG, ARDAHAN'DAKI PTT KAVGASINDA DUZENLENEN MITINGDE HALKA SESLENDI. (FOTO: DHA/ DENIZ BASLI/ ARDAHAN)

HDP ES GENEL BASKANI FIGEN YUKSEKDAG, ARDAHAN’DAKI PTT KAVGASINDA DUZENLENEN MITINGDE HALKA SESLENDI. (FOTO: DHA/ DENIZ BASLI/ ARDAHAN)


AKP hükümetinin halkın önünde engel olduğunu ileri süren Figen Yüksekdağ, 7 Haziran’da o engelleri ortadan kaldıracaklarını anlattı. Figen Yüksekdağ, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı ve başbakanın meydanlarda yaptığı konuşmalar gelecekte okullarda ibret dersi olarak okutulacak. Utanç vesikası olarak gösterilecek. Ama unutmasınlar bu dünya, ‘etme bulma dünyası.’ Bu halka ettiğinizi, yarın bulacaksınız. Hala her yerde barajı aşmayalım diye ellerinden geleni yapıyorlar. Cumhurbaşkanı ve hükümetin HDP’yi barajın altında bırakma gayreti, onların bu kirli ve karanlık amaçları 7 Haziran’da başlarında patlayacak. Keskin sirke küpüne zarar Cumhurbaşkanı, keskin sirke küpüne zarar Başbakan.”

Deniz BAŞLI/ARDAHAN, (DHA)

Etiketler: