Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Yurt dışında seçime katılım 707 binde kaldı
Yurt dışında seçime katılım 707 binde kaldı

Yurt dışında seçime katılım 707 binde kaldı

Cumhurbaşkanı seçiminden sonra genel seçimler için ilk kez sandığa giden yurt dışı seçmenlerin 8 Mayıs’ta başlayan oy verme işlemi bugün sona eriyor. Şimdiye kadar 2 milyon 867 seçmenden 707 bin kişinin oy kullandığı bildirildi. Yurt dışı seçmenin de en büyük şikayeti sandık güvenliği.

CHP yurt dışı seçimin zorluklarını yerinde araştırdı. Sandıkların bulunduğu odaların üç kilidi olması, oyların yerinde sayılmaması ve özellikle AKP’nin sandık görevlileri “güvenlik” açısından endişe yaratan sebepler olarak sıralandı. Avrupa ülkeleri ve Türklerin yoğun yaşadığı Almanya’da çalışma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, “Sandık güvenliği bakımından orada Türkiye’dekinden daha çok endişe var. Çünkü 24 gün çok uzun. Ayrıca sandıkların konulduğu odanın üç kilidi var. İkisi parti temsilcisinde biri konsoloslukta. Ama yaşanan son iki olay da güvenlik zafiyetini ortaya koydu” dedi. Ercan Karakaş seçime katılımı artırmanın yolları ve yaşanan zorluklara ilişkin gözlem ve önerilerini şöyle aktardı:

SANDIK GÜVENLİĞİ ENDİŞESİ

“Sandık sayısı az olunca bir oy için kilometrelerce gitmek durumunda kalıyorlar. 200 km yol gidilerek kullanılan oylar var. Bu zorluklar seçime katılımı düşürüyor. Yurt dışının seçim bölgesi ilan edilmesi ve oradan milletvekili çıkarılması lazım. Bu şekilde oy kullanma oranı artar. Sandık güvenliği bakımından orada da Türkiye’den daha çok endişe var. Çünkü 24 gün sürüyor oy kullanma ve sandıkların konulduğu odanın 3 kilidi var. Bu anahtarların ikisi parti temsilcisinde (iki parti temsilcisi üç parti arasından kura çekilerek belirleniyor) biri de başkonsolosta bulunuyor. Üç anahtar da sandıkların konulduğu odayı açıyor. Sandık alınıyor oy kullanıldıktan sonra odaya kapatılıyor. Bir başka endişe sayımların Türkiye’de yapılacak olması. Sandıklar uçağa yüklenecek. Ankara’ya gelecek oradan ilçe seçim kurulunda sayılacak. Taşıma esnasında oylar değişebilir mi endişesi de var.”

GÜLER YILMAZ

Etiketler: