Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Yurtdışından ilk oylar gelmeye başladı
Yurtdışından ilk oylar gelmeye başladı

Yurtdışından ilk oylar gelmeye başladı

THY’nin tarifeli seferiyle bugün Washington’dan İstanbul’a gelen uçakta bulunan 12 adet ağızları mühürlü oy torbası, görevliler eşliğinde uçaktan indirilerek araçlarla seçim kuruluna götürüldü.
7 Haziran genel seçimleri için yurtdışı temsilciliklerdeki oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından, oylar Türkiye’ye getirilmeye başlandı.
Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferiyle bugün saat 17.00’dE Washington’dan İstanbul’a gelen uçakta bulunan 12 adet ağızları mühürlü oy torbası, görevliler eşliğinde uçaktan indirilerek araçlarla seçim kuruluna götürüldü.

Yurt dışında 54 ülke ve 112 temsilcilikte kullanılan oylar siyasi parti temsilcilerinin de yer aldığı saklama kurulları tarafından yine siyasi parti temsilcilerinin içinde bulunduğu ulaştırma komisyonlarına teslim edildi. Avrupa’da 32 temsilcilikte bulunan oylar Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Türk Hava Yolları’ndan (THY) kiraladığı üç uçakla taşınıyor. Diğer 80 temsilcilikteki oylar ise 184 diplomatik kurye ile Türkiye’ye gönderiliyor. Siyasi parti temsilcileri oyların taşınmasında her aşamaya eşlik ediyorlar. Oyların tamamının 3 Haziran’da Türkiye’de olması planlanıyor. Türkiye’ye gidecek oylar yurt dışı ilçe seçim kurulu tarafından saklanacak. 7 Haziran akşamı tüm sandıklarla birlikte açılıp sayılarak Türkiye’deki oylara dahil edilecek.

 

PARTİ TEMSİLCİLERİ GÖZETİMİNDE YÜKLENİYOR
KölnBonn Havalimanı’ndan götürülecek oylarla ilgili Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin şu açıklamayı yaptı “Bugün Köln’den 10 misyondaki oyların nakli işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Belçika, Hollanda ve Almanya’dan 6 Başkonsolosluğumuz oy torbalarını havaalanına getirdiler. THY aracılığıyla oyların nakli işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Her aşamada siyasi parti temsilcileri vardı. Tüm işlemler onların gözetiminde gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir sorun yaşanmadı. Torbalar sayılarak konteynerlere konuluyor. Zaten misyonlardan çıkarken de sayılmıştı. Torbalar Türkiye’den gelecek olan ve içinde hem YSK’dan hem de siyasi partilerden temsilcilerin bulunduğu uçakla gönderilecek.”
DHA-Faik KAPTAN – Murat ÇAKIR

Etiketler: