Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Zeugma’yı dünyaya tanıttı, hemşerilik beratı alamadı.. Nedenini Şahin açıkladı
Zeugma’yı dünyaya tanıttı, hemşerilik beratı alamadı.. Nedenini Şahin açıkladı

Zeugma’yı dünyaya tanıttı, hemşerilik beratı alamadı.. Nedenini Şahin açıkladı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Fatma Şahin, Zeugma Antik Kenti’nin dünyaya tanıtılmasına katkısından dolayı fahri hemşerilik beratı verilmesinden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili açıklamalarının ardından vazgeçilen Pultizer ödüllü ABD’li gazeteci-yazar Stephen Kinzer’e tepki gösterdi. Kinzer’e ‘fahri hemşerilik’ beratı verilmesinden vazgeçtiklerini belirten Şahin, “Cumhurbaşkanımıza asılsız ithamlarda bulunan bir kişiye her kim olursa olsun gazi şehrimizin hemşerilik beratının vermemiz düşünülemez” dedi.

New York Times Gazetesi’nin Türkiye eski şefi Stephen Kinzer’e, Zeugma Antik Kenti’ne ilişkin haberleriyle Gaziantep’in tanıtımına katkı sağladığı için Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla fahri hemşerilik beratı verilmesi kararlaştırıldı. Bu kararın ardından Kinzer de yapılacak törenle hemşerilik beratını almak üzere Gaziantep’e davet edildi. Geçen salı günü Gaziantep’e gelen Kinzer’e, fahri hemşerilik beratı verilmesinden vazgeçildiği bildirildi.

Karar sonrası şoke olan ancak kentte Gaziantep Kulübü tarafından düzenlenen; ‘Antik Roma’dan Zeugma’ya Gaziantep: 2300 Yıllık Tarih ve Ötesi’ konferansına katılarak konuşan Kinzer, “Buraya ilk geldiğimde bir tören için geldim. Fakat işler umduğum gibi gitmedi. Bu tören sayesinde Gaziantep ile olan ilişkim resmiyete kavuşacaktı. Aslında yine de kavuştu, yine de hedefim için gelmiş bulundum buraya. Buradan ayrılırken bir kağıt parçasıyla ayrılacaktım. Ama yine resmi bir şekilde, bağlantılı bir şekilde Türkiye’ye ve Gaziantep’e olan duygularımın bütünlüğüyle ayrılacağım” diyerek yaşananları eleştirdi.

New York Times Gazetesi'nin Pulitzer Odullu yazari Stephen Kinzer

New York Times Gazetesi’nin Pulitzer Odullu yazari Stephen Kinzer

ŞAHİN TWİTTER’DEN TEPKİ GÖSTERDİ
RESIMID_15768771

 

 

Pultizer ödüllü yazar Kinzer’e hemşerilik beratı kararının önümüzdeki günlerde meclis kararıyla iptal edecek olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise sessizliğini sosyal paylaşım ağı twitter hesabından bozdu.

Kinzer’e hemşerilik beratı verme kararından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik yazılarından ötürü kendilerinin vazgeçtiğini belirten Fatma Şahin, sosyal medya hesabından şu mesajları paylaştı:

“Bir yabancı gazeteciye Gaziantep fahri hemşerilik beratı verilmesinden vazgeçilmesi tamamen kendi inisiyatifimizle aldığımız bir karardır. Haberlerde iddia edildiği gibi, halkımız tarafından seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdogan’ın konuya herhangi bir müdahalesi olmadı. Adı geçen gazeteciye fahri hemşerilik beratı vermekten, yazılarında Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik haksız ithamları nedeniyle vazgeçtik. Cumhurbaşkanımıza asılsız ithamlarda bulunan bir kişiye, her kim olursa olsun, gazi şehrimizin hemşerilik beratını vermemiz düşünülemez.”

Hasan KIRMIZITAŞ/GAZİANTEP, (DHA)

New York Times Gazetesi'nin Pulitzer Odullu yazari Stephen Kinzer'e, Gaziantep'te verilecek 'Fahri Hemsehrilik Berati'nin Cumhurbaskani Tayyip Erdogan'i elestiren yazisi nedeniyle iptal edilmesinin yankilari suruyor. Gaziantep Buyuksehir Belediye Baskani Fatma Sahin, mikroblog sitesi Twitter'den yaptigi aciklamada, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in konuya hicbir mudahalesi olmadigini savunurken, karari tamamen kendi insiyatifleri dogrultusunda aldiklarini dile getirdi.

New York Times Gazetesi’nin Pulitzer Odullu yazari Stephen Kinzer’e, Gaziantep’te verilecek ‘Fahri Hemsehrilik Berati’nin Cumhurbaskani Tayyip Erdogan’i elestiren yazisi nedeniyle iptal edilmesinin yankilari suruyor. Gaziantep Buyuksehir Belediye Baskani Fatma Sahin, mikroblog sitesi Twitter’den yaptigi aciklamada, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in konuya hicbir mudahalesi olmadigini savunurken, karari tamamen kendi insiyatifleri dogrultusunda aldiklarini dile getirdi.

 

Etiketler: