Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » “Aziz Yıldırım ve FB’ye kumpas”a savcılık soruşturması
“Aziz Yıldırım ve FB’ye kumpas”a savcılık soruşturması

“Aziz Yıldırım ve FB’ye kumpas”a savcılık soruşturması

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı “kulübe ve kendisine kumpas yapıldığı” iddiasıyla verdiği suç duyurusu dilekçesi üzerine başsavcılık harekete geçti.

Başsavcılık, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu nezdinde soruşturma başlatarak savcılarından Hasan Yılmaz’ı görevlendirdi.

Savcılığın, Aziz Yıldırım ve kulübe yönelik kumpas yapılıp yapılmadığı, “Şike soruşturması”nda görev yapan polisler ve diğer kamu görevlilerinin “Hukuka aykırı işlem yapıp yapmadığı” ve “Görevini kötüye kullanıp kullanmadığı” gibi iddiaları araştıracağı öğrenildi.

DİLEKÇEDEN

Aziz Yıldırım’ın avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetinin bilgisi dışında ve gerekse Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve TBMM iradesine yönelik bu illegal yapının amaç, kullanılan araç, oluşturulan hiyerarşik bağ ve eylemleri ile anayasal birçok siyasi, idari ve sosyal yapıda faaliyet gösterdikleri izahtan varestedir. Bu illegal yapı; yakın tarihlerde pek çok stratejik ve kritik kurum ve idari mekanizmaları ele geçirme yönünde ‘kumpas’ şeklinde adlandırılan eylem ve yöntemlere başvurmuştur.

Söz konusu bu illegal yapının bir başka ve önemli hedefi de taşıdığı ekonomik ve sosyal önem sebebi ile futbol kulüpleri ve yönetimleri olmuştur. İllegal yapı, 17 ve 25 Aralık kalkışması öncesinde, 7 Şubat’ta MİT’e, 3 Temmuz da ise Fenerbahçe Spor Kulübü’ne karşı benzer ‘kumpas’ eylemleri içinde bulunmuştur. Bunlar dışında da aynı illegal yapının kamuoyu tarafından bilinen pek çok ceza yargılaması dosyasında da benzer eylemleri ifa ettikleri ortaya çıkmıştır.”

SUÇLAMALAR

Dilekçede, Şike soruşturmasında görev alan polis, savcı ve hakim ile diğer kamu görevlileri hakkında “Silahlı örgüt kurmak, yönetmek”, “Görevi kötüye kullanma”, “Haberleşmenin gizliliğini ihlal”, “Özel hayatın gizliliğini ihlal”, “Kişisel verilerin kaydedilmesi” ve “Tehdit” suçlarından dava açılması ve cezalandırılmaları talep edildi.

Cem TURSUN / İSTANBUL, (DHA)