Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Ekonomi » Galatasaray bugün ‘sahalarda’ yok
Galatasaray bugün ‘sahalarda’ yok

Galatasaray bugün ‘sahalarda’ yok

Galatasaray hisseleri, olağandışı hareketlerin devam ettiği gerekçesiyle bugün gün sonuna kadar kapalı olacak. Galatasaray hisseleri tüm alım satımların incelenmesi için 15 gün boyunca brüt takas uygulamasına sokulacak. Bu kapsamda intenet üzerinden işlem yapılamazken, sadece aracı kurumlar üzerinden telefonla hisse işlemi yapılabilecek.

 

Borsa İstanbul’da işlem gören Galatasaray hisselerinin 5 işlem gününde tam yüzde 100 prim yapması üzerine “Otomatik Seans Durdurma Sistemi” ikinci kez devreye girdi.

 

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan duyuruya göre daha önce işlem sırası bir kez durdurulan Galatasaray pay işlem sırası, olağan dışı hareketlerin devam etmesi nedeniyle Borsa İstanbul Otomatik Seans Durdurma Sistemi tarafından bu kez gün sonuna kadar ikinci defa durduruldu.

 

Duyuruda, piyasaların açık, düzenli ve dürüst çalışmasını sağlamak üzere Galatasaray pay piyasasında tedbir olarak; bugünü takip eden iş gününde gerçekleştirilen işlemlerden başlamak üzere 15 takvim günü süreyle brüt takas uygulamasına geçildiği ve bu süre içinde aracı kurum ve yatırımcı bazındaki takas alacaklarının takas süresinden sonra dağıtılmasına karar verildiği bildirildi.

 

Galatasaray Sportif AŞ hisselerinin fiyatı, Spor Toto Süper Lig’de sezon bitimine iki hafta kala 3 puanlık avantajla lider olan futbol takımının, Şampiyonlar Ligi’nin garantilemesinin ardından hızlı bir şekilde yükselişe geçmişti.

 

– Galatasaray’ın toplam piyasada değeri 5 günde 444 milyon lira yükseldi

 

Galatasaray hisseleri, 13 Mayıs’ta 20,50 liradan günü tamamlamasının ardından şampiyonluktaki rakipleri Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın puan kaybetmeleri ile yükseliş rallisine başladı ve 5 işlem gününde tam yüzde 100 değer kazanarak 41,00 liraya çıktı. Bugünkü yükseliş ile Galatasaray Sportif AŞ’nin toplam piyasa değeri aynı dönemde toplam 443,7 milyon lira artarak 887,4 milyon liraya çıktı.

 

Fenerbahçe Futbol AŞ’nin hisse fiyatı ise bugün Galatasaray’ın işlem sırasının kapanmasının ardından etkisini artıran alışlarla şu dakikalarda yüzde 5,11 yükselerek 49,30 liradan işlem görüyor. Şampiyonluk şansını kaybeden Beşiktaş’ın hisse fiyatı yatay bir seyir izlerken, Trabzonspor hisselerinin fiyatı ise yüzde 1,36 artışla 1,48 lira seviyesinde dengelendi.

 

Şu dakikalardaki cari fiyatlara göre spor şirketlerinin toplam piyasa değerlerine bakıldığında Fenerbahçe’nin 1,2 milyar lira ile ilk sırada olduğu görülüyor. İkinci sırada yer alan Galatasaray’ın ardından Beşiktaş’ın toplam piyasa değeri 520,8 milyon lira ve Trabzonspor’un toplam piyasa değeri de 149 milyon lira oldu.

 

Analistler, brüt takas uygulamasının, pay sırasında kredili işlemleri ve gün içi al-sat yapanları engelleyeceğini belirterek, bu uygulama ile fiyat hareketlerinin daha sağlıklı oluşabilmesinin amaçlandığını ifade ediyor. Galatasaray pay piyasasında hem kulübün başkan seçimi hem de şampiyonluk beklentileri ile hızlı bir yükseliş rallisinin görüldüğünü aktaran analistler, 5 işlem gününde görülen yüzde 100’lük artışın, Borsa İstanbul’da otomatik seans durdurma sisteminin ikinci kez çalışmasına neden olduğunu aktarıyor.

 

BRÜT TAKAS İŞLEMİ NEDİR?

 

Brüt takas işlemi kapsamında, 15 gün boyunca Galatasaray hisselerini alan satan tüm işlemciler incelenecek. İnternet üzerinden hisse alım satım emri verilemeyecek. Hisse üzerinden işlem yapmak isteyenler sadece aracı kurumlar üzerinden telefonla emir verebilecek.

 

HİSSE PERFORMANSI

 

Galatasaray hisseleri 13 Mayıs 2015’te 20,50 TL’den başlayarak 5 günlük sürede 41,55 TL’ye kadar çıktı. Karardan önce GSRAY koduyla borsada işlem gören hisseler yüzde 5,26 primle 41 lira seviyesinde bulunuyordu.

 

cumhuriyet.com.tr

Etiketler: