Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Kenyalı atletten inanılmaz çaba…400 metreyi sürünerek tamamladı
Kenyalı atletten inanılmaz çaba…400 metreyi sürünerek tamamladı

Kenyalı atletten inanılmaz çaba…400 metreyi sürünerek tamamladı

ABD’nin Teksas eyaletinde düzenlenen Austin maratonuna katılan Kenyalı kadın atlet Hyvon Ngetich, son 400 metresini sürünerek tamamladığı yarışta üçüncü oldu ve bronz madalya kazandı.

29 yaşındaki Ngetich, yarışı tamamladığını hastanede gözlerini açınca öğrendi. Hyvon Ngetich Pazar günü yapılan 37 kilometrelik yarışı son ana kadar önde götürüyordu. Ancak bitiş çizgisine az bir mesafe kala, Ngetich fenalaştı.

Piste tekerlekli sandalye getirildi ancak Ngetich yarışı terk etmek istemedi ve seyircilerin coşkulu alkışları ve şaşkın bakışları arasında bitiş çizgisine sürünerek ulaştı.

Ngetich, BBC’ye açıklamasında “Dizimde bir ağrı hissettim. Yarışın sonuna doğru neler olduğunu hatırlamıyorum. Bitiş çizgisini görmedim. Gözümü klinikte açtım. Bana yarışı tamamladığımı söylediler” dedi.

Hyvon Ngetich, yarışı bitirdiğine önce inanamadı sonra fotoğrafları görünce ikna oldu. Ngetich’in azminden etkilenen organizasyon komitesi, yarışı üçüncü bitirmesine rağmen sporcuya ikinci olan yarışçının aldığı kadar para verdi.

BBC Türkçe

Etiketler: