Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Sürmanşet » Flaş..Flaş..Aday listesinden çıkarılan HDP’li kalp krizi geçirdi !
Flaş..Flaş..Aday listesinden çıkarılan HDP’li kalp krizi geçirdi !

Flaş..Flaş..Aday listesinden çıkarılan HDP’li kalp krizi geçirdi !

HDP İzmir 1’inci bölge 2’nci sıra milletvekili aday listesinden son anda çıkarılan Anadolu Birliği Federasyonu eski Genel Başkanı Ferhan Ademhan parti yetkilileriyle görüşmek için gittiği Ankara’da kalp krizi geçirdi. Ademhan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenilirken, siyasi durumuyla ilgili olarak bir günde üç yazılı açıklama yapılması dikkat çekti.

Milletvekili aday lislerinin açıklandığı 7 Nisan’da HDP İzmir 1’inci bölge 2’nci sıra milletvekili adayı görünen Anadolu Birliği eski Genel Başkanı Ferhan Ademhan’ın partinin dün yapılan aday tanıtım toplantısında aday gösterilmediği bildirildi ve yerine çiftçilik yapan Erkan Cengiz aday oldu. Ademhan, bugün sabah saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı. Ademhan bir süre sonra düzeltme yapıp ikinci bir açıklamayı basın kurumlarına gönderdi. İlk açıklamasındaki bazı ifadeleri değiştiren Ademhan şu bilgileri verdi;

“Genel merkezle ve Yüksek Seçim Kurulu ile konuşup neticeye varacağız. Bir şeylerden emin olmam lazım ki gereğini yapabileyim. Bunun suçlusu kimse gereğini yapabileceğimden emin olabilirsiniz. Partimse partim, ona göre öğrenip daha ayrıntılı bir açıklama yapacağım. Olabilir ya insanız bizim de hatamız olabilir. Benim tarafımdan bir kusur yapılmışsa tabi ki susarım. Kolay değil, iki federasyon bir konfederasyon, 34 tane federasyondan istifa edeceksem bir bedeli olacak” dedi.

DEĞİŞİKLİK YAPTI

Ademhan bu açıklamasının ardından yaptığı ikinci açıklamada ise “HDP Genel Merkezi, beni Ankara’ya davet ederek, İzmir’de demokrasi ve barış mücadelesine katkı sunmam için milletvekili adaylığı teklif edildi. Silahların sustuğu, barış arayışlarının TBMM çatısı altında güçlendiği bir Türkiye’ye katkı sunmayı görev bildim ve teklifi kabul ettim. İzmir’de adayların tanıtım toplantısı yapılacağı gün de liste de adımın olmadığını öğrendim. Adaylığımın iptali ile ilgili konu bu koşullarda parti içi bir meseledir. Yaşanan süreç ile ilgili daha kapsamlı açıklamayı önümüzdeki günlerde İzmir ve Türkiye kamuoyuna açıklayacağım.Her koşulda ülkemizde barış çabalarının güçlenmesinin elzem olduğunu ısrarla belirtmek isterim. Basın kuruluşlarından, halkımızdan ve dostlarımızdan aldığım yoğun soru ve mesaj karşısında şimdilik böyle bir açıklama yapmayı doğru buldum. Şu anda Ankara’dayım ve YSK ve HDP’nin yetkili organları ile görüşmekteyim. Adaylığımın iptalini bir hata olarak görüyorum ve yapılan hatanın düzeltilmesi ve telafisinin yapılması için gerekli girişimlerde bulunmaktayım. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilecek bu hatanın düzeltilmesi için çaba sarf etmekteyim. YSK ve HDP’den alacağım cevap doğrultusunda partim için, İzmir için, ülkem için en doğru kararı alıp basın kuruluşları ile paylaşıp halkıma ulaştıracağım. Ben demokrasi ve özgürlük mücadelesine güç katmak için geldim. HDP’den adaylığım bu mücadeleye güç katmak içindir.” dedi.

HDP’NİN YANIDAYIM”
Ademhan birkaç saat arayla, 3’üncü açıklamayı bazı internet medyasında çıkan haberler üzerine yaptı ve “HDP’nin yanındayım” mesajı vererek, “Demokrasi ve barış mücadelesine inanmış birisi olarak, HDP’yi veya başka bir siyasi partiyi bedel ödetmekle tehdit etmem söz konusu değildir. Basında bu yönlü yer alan haberler tamamen asılsızdır. Şu an itibariyle avuktalarım yayınlanan haberlerle ilgili gerekli hukuki işlemleri başlatmışlardır. Ferhan Ademhan olarak, adaylığımla ilgili durum ne olursa olsun, HDP’nin barajı aşması ve demokrasiyi güçlendirmesi için çaba sarf edeceğim” dedi.

AŞIRI STRESE BAĞLI KALP KRİZİ

Bu yazılı açıklamalar yapılırken, Ademhan’ın Ankara’da aşırı strese bağlı olarak kalp kirizi geçirdiği, hastanede kendisine müdahale edildiği, cep telefonu ile konuşmadığı yeğenlerinin yanında olduğu bilgisi verildi. HDP Genel Merkezi’nin adaylıktan çıkarılması konusunda açıklama yapacağı bildirildi.

Anadolu Birliği Federasyonu, İzmir’de 24 Doğu ve Güneydoğu hemşehri derneğinin bir araya gelmesinden oluşuyor.

DHA

Etiketler: