Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » 1 Mayıs kardeşliği
1 Mayıs kardeşliği

1 Mayıs kardeşliği

İstanbul Şişli’deki 1 Mayıs gösterilerinde TOMA’nın ıslattığı öğretmen Hasan Çağın’a, meslektaşı Mehmet Emre Ülkü çıkarıp gömleğini verdi. Ülkü’nün gömleğinin cebinde unuttuğu 150 TL’yi fark eden Çağın, Twitter’dan onu buldu. İkili buluştu ve Çağın eylem arkadaşına parayı iade edip teşekkür etti. .

 

İki öğretmen Hasan Çağın ve Mehmet Emre Ülkü 1 Mayıs’ta Taksim’de olmak için İstanbul’un farklı yerlerinden yola çıktı, Kurtuluş Caddesi’ndeki polis barikatını aşamadı. Otizmli çocuklara eğitmenlik yapan Hasan Çağın’ın gömleği TOMA’nın sıktığı suyla sırılsıklam olunca, Almanca öğretmeni Mehmet Emre Ülkü yanına gitti. Bu gidiş ilginç bir 1 Mayıs hikâyesini de ortaya çıkardı.

 

 

‘ÖNCE POLİS SANIP GÖMLEĞİ ALMADIM’

 

 

Habertürk Gazetesi’nden Yusuf Doğan‘ın haberine göre, TOMA’nın ıslattığı öğretmen Hasan Çağın, o günü şöyle anlattı: “Kurtuluş Caddesi’nde bir hareketlenme oldu. Polis su sıkmaya başladı. Biz de grup olarak oturduk ancak gaz sıkılınca kaçmak zorunda kaldık. Sırılsıklam halde kaçışırken Mehmet’le karşılaştık. Kendisini tanımıyordum ama bana zorla gömleğini vermeye çalıştı. Önce sivil polis sanıp gömleği almadım, uzaklaştım. Peşimden geldi, zorla gömleği giydirdi. Teşekkür edip ofise gittim. Gömleğin cebinde 150 TL olduğunu fark edince, gömleği veren kişinin şehir dışından gelmiş olabileceğini, bu paranın da son parası olabileceğini düşündüm. Geriye dönüp onu bulmam imkânsızdı, olayı Twitter’dan duyurmak aklıma geldi. ‘Ulaşabilirsen hem paranı hem gömleğini hem de teşekkürlerimi ileteceğim. Çok teşekkürler. Yaşasın 1 Mayıs’ diye mesaj attım.”

 

 
‘İNANMADIM, ‘YOK DAHA NELER’ DEDİM’

 

 

Gömleğin sahibi Mehmet Emre Ülkü’yse yaşananları şöyle dile getirdi: “Gömleği verdikten sonra aklıma cebinde unuttuğum 150 TL geldi. Arkadaşıma ‘Gitti para, neyse en azından yabancıya gitmedi’ diye olayı anlattım. Aradan 2 saat geçti. Arkadaşım twit’i görmüş. ‘Mehmet senin para bulundu’ dedi. İnanamadım, ‘Yok daha neler’ dedim. ‘Hasan merhaba, gömlek ortak noktamız’ diye yanıt verdim. Hasan’la buluştuk. Parayı aldım ama gömleği dayanışmanın simgesi olarak ona hediye ettim.”

 

 

‘ÖMÜR BOYU SAKLAYACAĞIM’

 

 

Hasan Çağın, “Mehmet bana, ‘sınıf dayanışması’ diye tarif edilen güzel bir örnek gösterdi. Yaşanan olay beni çok duygulandırdı, çok da mutlu oldum. Gömleği bir ömür boyu saklayacağım” diye konuştu.

Etiketler: