Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » 1924’te mübadele ile geldiler 3. Havalimanı ile gidecekler
1924’te mübadele ile geldiler 3. Havalimanı ile gidecekler

1924’te mübadele ile geldiler 3. Havalimanı ile gidecekler

1924 mübadelesiyle 3. Havalimanı projesinden en çok etkilenen Yeniköy’e yerleşen köylülerin 2B arazileri bedel ödenmeden ellerinden alındı.

 

Hükümetin çılgın proje olarak adlandırdığı, doğaya verdiği zarar nedeniyle çevre örgütlerinin tepkisine sebep olan Kuzey Ormanları’ndaki 3. Havalimanı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Projeden en çok etkilenen Yeniköy’de, köylülerin geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık ise bitme noktasına geldi.

 

1924 mübadelesiyle Selanik’ten Yeniköy’e gelen köylülerin doksan yıldır kullandığı 2B arazileri de hiçbir bedel ödenmeden ellerinden alındı. Bin beş yüz kişilik nüfusa sahip Yeniköy’de, halk proje tamamlandıktan sonra kendileri için sürgünün başlayacağını söylüyor. Doksan milyon metrekare alanda yapılan 3. Havalimanı projesindeki çalışmaların başlamasından bu yana yaklaşık bir yıl geçmesi ile Yeniköy’de neler yaşandığını öğrenmek üzere ziyarette bulunduk. Köy ahalisi ile bir süre sonra havalimanı içerisinde yer alacak olan tarım arazilerini ve hayvanların otlatıldığı meraları gezdik. Son olarak ise ucu bucağı görünmeyen inşaat alanına götürüldük. İş makinelerinden çıkan seslerin ve toz bulutunun hakim olduğu sahayı gösteren Yeniköylüler, çalışmaların gün geçtikçe köye daha çok yaklaştığını ve daha önceleri sessizliğin hakim olduğu gece vakitlerine iş makinelerinin seslerinin hakim olduğunu söylüyor. Bir ay sonra inşaatın tozundan pencereleri açamayacak hale geleceğiz diye ekliyorlar.

 

“BİZİ BURADAN GÖNDERİP AVM, YAPACAKLAR”

 

Köyün tamamı 1924’te Yunanistan’dan mübadele ile gelen ailelerden oluşuyor. Elli beş yaşındaki Yücel Kolçetin Yeniköy’ün hikayesini şöyle anlatıyor: “Bizim dedelerimiz 1924 yılında Selanik’ten mübadele ile geldi. Lozan kriterlerine göre buradaki Rumlar Yunanistan’a Yunanistan’daki Türkler buraya gelmiştir. O dönemki koşullara göre kişi başına araziler verilmiştir. İnsanlara burada iskan tapuları ibraz edilmiştir. O gün bugündür tarım ve hayvancılıkla geçiniriz” Kolçetin, devletin burada havalimanı şehri yapmaya çalıştığını belirterek: “İstanbul havalimanı yetersiz diyelim hadi buraya 2 katını 8 milyon metrekare yapın. Ama 10 katı büyüklüğünde yapılıyor. Bu durumda bizim aklımıza şöyle bir şey geliyor. Yarın öbür gün burada rezidanslar, AVM’ler yapılacak. Bizim burada yerlerimizi burada 100 liraya aldıktan sonra bu yerleri milyon dolarlara kimlere satacaksınız?” dedi.

 

AYFER ÇALIKIRAN

Etiketler: