Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Sürmanşet » 2014’te 294 kadın erkek şiddetiyle hayatını kaybetti!
2014’te 294 kadın erkek şiddetiyle hayatını kaybetti!

2014’te 294 kadın erkek şiddetiyle hayatını kaybetti!

2014 yılında 294 kadın cinayeti işlendiği ve yüzde 47’sinin kadınların kendi hayatlarına dair kararlar almak isterken öldürüldüğü açıklandı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2014 yılı kadın cinayeti gerçekleriyle ilgili bir rapor hazırlayarak erkek şiddetini bir kez daha gözler önüne serdi.

Raporda AKP’nin kadın politikalarının yetersizliğine vurgu yapılırken, “Çocuk yaşta evliliklerin önünün açılmasıyla 14’ünde Kaderlerin öldürüldüğü bir yılı geride bıraktık. AKP tarafından ‘masumane’ bulunan bu evlilikler nedeniyle öldürülen kadınların çok ciddi bir rakamı genç kadınlardan oluşuyor” denildi.

diken.com.tr’de yer alan habere göre bu yılın verilerine göre öldürülen 294 kadının yüzde 25’i, 25 yaş altındaki genç kadınlar. Raporda AKP hükümetinin kadınların nerede nasıl hareket edeceğine, ne giyineceğine, nasıl güleceğine, kaç çocuk doğuracağına dair söz söyleyip kadınların yaşam biçimine karıştığı ifade edilirken, “Somut verilere bakıldığında kadınların kendi yaşamlarına dair karar almak istediğinde öldürüldüğünü gördük” yorumu yapıldı.

Kadın cinayetlerinin üstü örtüldüğünü belirten Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, takip ettiği 15 davadan yedisinde katilin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığını ancak bu ağır ceza oranının kadın cinayetlerine karşı mücadelenin toplumsallaşmasıyla birlikte artış gösterdiğini hatırlattı.

Öte yandan 2013 yılında 237 kadın erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirmişti.