Çarşamba , 21 Ocak 2015
Anasayfa » Sürmanşet » Belediye kaçak kat sattı, şimdi de yıkıyor!
Belediye kaçak kat sattı, şimdi de yıkıyor!

Belediye kaçak kat sattı, şimdi de yıkıyor!

Gaziantep’te, merkez ilçe Şahinbey Belediyesi, 5 yıl önce sattığı binanın en üst katını kaçak olduğu gerekçesiyle yıkma kararı aldı. Binayı konfeksiyon atölyesi olarak kullandığını ve satın aldıktan sonra hiçbir müdahalede bulunmadığını söyleyen Mehmet Baharoğlu, yıkım kararı alınan binanın etrafına ‘Binamızın dördüncü katı yıkılacaktır. Bina çevresine araç park etmeyiniz’ yazılı uyarı afişi astı.

Gaziantep’te giyim sektöründe hizmet veren ve yerel televizyon sahibi olan Mehmet Baharoğlu, 5 yıl önce Dumlupınar Mahallesi’nde 4 katlı binayı Şahinbey Belediyesi’nden satın aldı. Tapusunda arsa olarak gözüken binayı alan ve 130 işçinin çalıştığı atölyeye dönüştüren Baharoğlu’na, geçen yıl Aralık ayında Şahinbey Belediyesi’nden ‘binanın en üst katının kaçak olduğu ve yıkılacağı’ yazısı gönderildi. Yazıya itiraz eden Baharoğlu, sonuç alamadı ve kaçak olduğu öne sürülen çatı katını yıktırmadı. Bunun üzerine belediyeden gönderilen tebligatta 20 Ocak’ta yıkımın gerçekleştirileceği belirtildi.

AFİŞLE UYARDI

Belediyenin aldığı karar üzerine şaşırdıklarını söyleyen Mehmet Baharoğlu, binanın cephesine astırdığı; ‘Şahinbey Belediyesi tarafından 20.01.2015 Salı günü binamızın 4’üncü katı yıkılacaktır. Bina çevresine araç park etmeyiniz. Aksi takdirde doğacak hasardan firmamız sorumlu değildir’ yazılı afişle çevrede bulunanları uyardı.
Mehmet Baharoglu

BİNA KAÇAK, YIKILACAK

2010 yılında binayı Şahinbey Belediyesi’nden satın aldıklarını ve giyim fabrikası olarak kullandıklarını ifade eden Baharoğlu, şunları söyledi:

“Biz bu binayı 2010 yılında belediyeden satın aldık. Satın aldığımız günden bugüne binada hiçbir işlem yapmadık ve tek bir çivi bile çakmadık. Belediye yetkilileri ’20 Ocak 2015 tarihinde binanız kaçak yıkılacaktır’ diye bir yazı gönderdiler. Biz de buna itiraz ettik. Bizim binamız kaçak değil, elimizdeki evrakı belediyeye verdik. Binanın özellikleri satın aldığımı günle aynı. Biz buraya çalışma ruhsatı da aldık. Belediye ekibinin taahhüt edilen tarihte gelmesini bekliyoruz. Geldiklerinde biz hiçbir tepki göstermeyeceğiz. Davulla zurnayla karşılayacağız. Gelsinler buyursunlar kanunun gereğini yapsınlar. Biz hukukun üstünlüğüne inanan insanlarız ama biz bunun kanunsuz olduğunu söylüyoruz.”

Belediye yetkilileri ise konuya ilişkin açıklama yapmadı.

Metin Faruk TAMER/GAZİANTEP, (DHA)