Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » ÇILGIN PROJEDE İŞÇİ ÖLÜMLERİ!
ÇILGIN PROJEDE İŞÇİ ÖLÜMLERİ!

ÇILGIN PROJEDE İŞÇİ ÖLÜMLERİ!

AKP’nin çılgın projelerinden biri olan 3. Havalimanı’ndaki işçi ölümleri ortaya çıkıyor. Aracına yüzde seksen fazla yüklenen harfiyat yüzünden bir kamyon şöförü hayatını kaybetti.

 

Çevre örgütleri ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası tarafından İstanbul’un ciğerleri Kuzey ormanlarının katledilmesi sebebiyle dava açılan üçüncü havalimanı projesinde yapılan çalışmalarda işçi ölümlerinin gerçekleştiği ortaya çıktı. Medyaya yansımayan bir ölüm geçtiğimiz iki ay önce yaşandı. Hafriyat kamyonu şoförlüğü yapan Turgut Demircan kamyona yüklenmesi gereken hafriyatın yüzde seksen fazlası yüklenmesiyle kamyonun derilmesi sonucu hayatını kaybetti.

 

FAZLA YÜK YÜKLENDİ

 

Havalimanı çalışmalarından en çok etkilenen yer olan Yeniköy’de proje sebebiyle geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılığın bitme noktasına gelmesi ile köyde bulunan yaklaşık 50 kişi hafriyat kamyonu şoförlüğü yapmaya başladı. Çalışmaların gece gündüz devam ettiği inşaatta kamyon şoförleri günde 12 saat çalışıyor. Yaklaşık iki ay önce elli yaşındaki şoför Turgut Demircan kamyonun devrilmesi sonucu hayatını kaybetti. Taraf’a konuşan baba Demir Demircan oğlunun ölümüne sebep olan kaza sonrasında dava açtığını dile getirdi. Demircan “topraklarımızı aldıkları gibi oğlumu da aldılar adalet istiyorum” dedi. Davanın avukatlığını yapan Murat Özbahçeci kamyonun taşıması gereken yükün yüzde seksen fazlasını taşıdığını ve bu nedenle kazanın gerçekleştiğini dile getirerek, “ Sorumlu Havalimanı projesindeki taşeron firma olan Orkun İnşaattır” dedi.

 

“SORUMLU TAŞERON FİRMA”

 

Avukat Murat Özbahçeci davanın soruşturma aşamasında olduğunu belirterek: “Jandarma orada çaba göstererek kamyondan devrilen yükü tekrardan kamyona yükleyip tarttırmış. Tarttırma neticesinde kamyonun yasal taşıması gereken yükün yüzde seksen fazlasını taşıdığını tespit etmiş. O kamyona fazla yük yüklenmeseydi, normal yasal yüklenmesi gereken kadar yük yüklenseydi bu kaza olmayacaktı” dedi.

 

“ÇOK İŞÇİ ÖLDÜ AMA…”

 

Oğlunun ölümü gibi pek çok işçinin de havalimanı inşaatında öldüğünü duyduklarını iddia eden Demircan, “Tabi bunlar basına sızdırılmıyor” dedi. Yeniköy Muhtarı Timur Çelik ise köylerinden yaklaşık 50 kişinin bu projede çalıştığını belirterek: “Bu elli kişi içerisinden sadece bir köylümüz öldü. Onun dışında orada çalışanlardan duyduğumuz kadarıyla ölen pek çok işçinin var olmuş” dedi.

 

‘MALIMIZI HARAÇ GİBİ ALDILAR’

 

Baba Demircan: “Oğlum on iki saatten fazla çalışıyordu. Sabah yedi buçukta gider sekiz bucuk gibi gelirdi. Beş, altı aydır çalışıyordu inşaatta. Zaten başka bir firmadan emekli olmuştu. Benim oğlan bir daha geri gelmez. Ama sorumlular yargılansın“ dedi. Demircan Havalimanı projesinden sonra acele kamulaştırma ile 40 bin dönümlük tarım arazilerine el konulduğunu dile getirerek “Haraç alır gibi malımızı elimizden alıyorlar. Oğlumu da aldılar. İyi gün göremeyiz artık biz bu köyde” dedi.

 

AYFER ÇALIKIRAN

Etiketler: