Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » AYM’nin imam nikahı kararı: ‘Devletin en az üç çocuk hayali için attığı bir adım’
AYM’nin imam nikahı kararı: ‘Devletin en az üç çocuk hayali için attığı bir adım’

AYM’nin imam nikahı kararı: ‘Devletin en az üç çocuk hayali için attığı bir adım’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Anayasa Mahkemesi’nin kararının resmi nikahın gerekliliğini ortadan kaldırmayacağını savundu. Resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ve çiftlere verilen hapis cezalarının kaldırılmasını isteyen Erzurum Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi’ne Anayasa Mahkemesi (AYM) yeşil ışık yaktı. AYM, resmi nikah yapmadan dini nikap yaptıranlar ile bu nikahı kıyanlara altı aya kadar hapis cezası öngören TCK maddesini ‘Anayasanın özel hayat ve aile hayatına saygı hakkını güvence altına alan 20 maddesiyle din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 24.maddesine aykırı olduğu için iptal ettiğini duyurdu. AYM, iptal kararında söz konusu cezanın ‘ölçüsüz ve orantısız olduğu ve aile düzenini korumak için gerekli düzenleme olmadığı” gerekçelerini de kullandı. Taraf’a kararı değerlendiren Avukat Hülya Gülbahar ve Eski İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Avukat Eren Keskin şunları söyledi:

‘KADINLARI KORUYACAK MEKANİZMA KALMAZ’

Hülya Gülbahar: “Kız çocuklarına 4+4+4 ile eğitimden çekilmenin önünün açıldığı, liselerde kıyafetlerine karışıldığı bir ortamda anayasa mahkemesinin bu kararı, çocuk evliliklerinin önündeki frenlerden birini kaldırmaktadır. Kürtaj ve sezaryen uygulamalara tepki gösterip yasaklayan zihniyet, çocuklara ‘önlük’ adı altında dini nikahla yapılan cinsel istismarın önünü açmaktadır. Kanun çok eşliliğin önündeki tek engeldir. O engelin de kaldırılmasıyla birlikte erkelerin çok eşli yaşama isteğine karşı kadınları koruyacak hiçbir mekanizma kalmamaktadır. Geçmişten beri çocuk istismarına, erkek çok eşliliğine ve erkeklerin hiçbir resmi prosedür olmadan kadınlarla birlikte yaşamasının yargı denetimine takılmaması zaten Türkiye’de çok ciddi bir toplumsal sorundur. İktidar ise, bu toplumsal sorunu çözmek yerine ‘en az üç çocuk’ hayalleri için çocukları ve kadınları kurban ediyorlar. ”

‘İNSANLAR İSTEDİĞİ GİBİ YAŞAMALI’

Eren Keskin: “Tamamen inanç özgürlüğünden yanayım, imam nikahı evlenmek istiyorlarsa evlensinler; ama kadınları, çocukları koruyucu tedbirlerin alınması şartıyla! Türkiye’nin altına attığı uluslararası sözleşmelerin çoğunda bu koruyucu tedbirler var, ama uygulayan yok. Ülkemizde yazılı hukuk ve uygulamalar her zaman farklı oluyor, kadın hakları da bunlardan biri. Zorunlu nikahı imam nikahına karşı savunamam. Ama böyle bir ‘özgürlük’ gözetiliyorsa kadınlar ve çocuklar korunmalı, çocuk evliliklere sebebiyet vermeyecek şekilde tasarlanmalı”

MİRAY TAMER

Etiketler: