Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » Durun siz kardeş olamazsınız!..
Durun siz kardeş olamazsınız!..

Durun siz kardeş olamazsınız!..

İstanbul Maltepe’nin CHP’li belediyesi ve Kırşehir’in AKP’li Akçakent Belediyesi siyasette örnek olabilecek bir adım atarak kardeşlik protokolü imzalamaya karar verdi. Olay duyulunca talebi ilk dile getiren AKP’li Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç, AKP yöneticilerinin adeta taarruzuna uğradı. Kılıç, baskılara dayanamayarak kardeşlik protokolü talebini geri çekti. CHP’li Maltepe Belediyesi ve AKP’li Akçakent belediyesi siyasette esen sert rüzgarları biraz olsun dindirebilmek için önemli bir adım attılar.. CHP’li Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı makamında ziyaret eden Kırşehir’in AKP’li Akçakent Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç çarpıcı bir talebi dile getirdi. AKP’li başkan belediye meclisinde aldıkları karar gereğince CHP’li belediyeyle kardeş olmak istediklerini iletti. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da siyasetin bu tip hoşgörü, birliktelik girişimlerine gereksinimi olduğunu, vatandaşa, partisine bakmadan hizmet etmek için ellerinden geleni yapacaklarına söz verdiklerini belirtip talebi mutlulukla kabul etti. CHP’li Ali Kılıç bu gelişmeyi iki gün önce yapılan Belediye Meclis toplantısında dile getirdi ve üyeleri bilgilendirdi. Olay, www.taraf.com.tr tarafından haberleştirilince ise kelimenin tam anlamıyla AKP cephesinde kıyamet koptu. Önce Maltepe Belediye Meclis Üyesi AKP’li Mehmet Erikçi ortalığı ayağa kaldırdı: “AK Partili bir belediyenin, CHP’li bir belediyeden gelecek iki çöp bidonuna ihtiyacı olamaz…”

GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİ DE ARADI

İddialara göre Erikçi başta AKP Kırşehir il başkanı ve AKP Genel Merkez yöneticileri olmak üzere herkesi telefon bombardımanına tuttu. Projeden vazgeçilmesini, bunun CHP’ye prim yaptıracağını savundu. Aynı görüşü savunan ve aralarında genel başkan yardımcı larının da olduğu AKP’lilerde Akçakent Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç’ı aradılar. Onlar da aynı şeyi söyledi: ‘CHP’yle kardeşlik projesinden vazgeç’

KARDEŞLİK PROJESİ İPTAL

Bu telefon taarruzundan şaşkına dönen AKP’li Kılıç baskılara dayanamadı. Kılıç, kendisinin önerdiği ve Belediye Meclisi’ne sunup bizzat CHP’li mevkidaşını ziyaret ederek talep ettiği kardeşlik projesinden vazgeçti.

ÖTEKİLEŞTİRMEYE KARŞIYIZ

Bu gelişme üzerine Taraf’a konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ‘AKP’li bir belediyenin CHP’li bir belediye ile ‘kardeşlik’ bağı kurmak istemesi, toplumun görmek istediği tabloyu oluşturur. Biz, ötekileştir- meye karşı olduğumuz için bu talebe sıcak baktık. Samimi şekilde uzatılan bütün elleri tutacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

OKTAY ÖZİLHAN