Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » Emsal niteliğinde karar…Tahrik indirimi bitti
Emsal niteliğinde karar…Tahrik indirimi bitti

Emsal niteliğinde karar…Tahrik indirimi bitti

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, bir süredir ayrı yaşadığı ve daha önce defalarca şiddet uygulayıp tehdit ettiği eşini, sokak ortasında kurşun yağmuruna tutarak öldüren kocanın cezasında haksız tahrik indirimi yapılmasına karşı çıktı.

Kurul, kocanın “Eşim beni aldattığını söyledi, tahrik oldum onun için ateş ettim” şeklindeki savunmasını dikkate alarak cezasında indirim yapan mahkeme kararını kaldırdı.

Kadın cinayetlerindeki artış ve cinayetleri işleyenlere tahrik vb. indirimler yapılarak, etkili ceza verilmemesiyle ilgili tartışmalara ışık tutan karar; suç tarihinde 50 yaşında olan kocanın, ikinci evliliğini yaptığı kendisinden 10 yaş küçük eşi L’yi öldürdüğü dosyada verildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun çoğunluğunun kadın cinayetlerinde aldatma vb. gerekçelerle indirime karşı çıktığı kararına konu süreç özetle şöyle işledi: “2004 yılında evlenen ve bir de çocukları olan çift arasındaki şiddetli geçimsizlik, birçok kez karakola ve mahkemeye yansıdı. Koca hakkında 10 ayrı tarihte, eşini yaralama, hakaret ve çocuk kaçırma suçlarından davalar açıldı ve çeşitli cezalar verildi. Aralarında bir de boşanma davası yaşanan çift şiddetin sürmesi üzerine ayrı yaşamaya başladı. Cinayet ise bunların üstüne 2010’da işlendi. Koca, sabah saatinde işe gitmek için yola çıkan eşinin önünü kesti ve kurşun yağmurunu tutarak eşini öldürdü. Ardından polisi arayarak silahıyla birlikte teslim oldu.

‘ALDATMIŞ, TAHRİK ETMİŞ’

Koca, tutuklandı ve ağır ceza mahkemesinde yargılandı. Öldürülen kadın L’nin yakınları ve arkadaşları, mahkemede sanık kocanın eşine defalarca şiddet uygulayıp tehdit ettiğini anlatırken, davacı kocanın gösterdiği tanıklardan bazıları da kocanın cinayeti tahrik altında işlediğini öne sürdü. Sanık koca ise tüm ifadelerinde , evi terk eden eşiyle görüşmeye gittiğini fakat eşinin kendisine “Seni aldatıyorum” cevabını verdiğini yineledi. Sanık, bu cevabın, çok ağrına gittiği için eşine ateş ettiğini söyleyerek savunmasını yaptı. Ağır Ceza mahkemesi de, kocanın bu savunmasını da dikkate alarak, yani öldürülen kadını da suçlu kabul ederek, sanık kocaya verdiği cezada ‘haksız tahrik’ indirimi uyguladı ve cezasını sonuçta 18 yıl 4 aya kadar indirdi.

KURUL KARARI BOZDU

Ancak bu tahrik indirimli ceza, Yargıtay’dan döndü. Yargıtay 1.Ceza Dairesi kocanın önceki işlediği suçları sıraladıktan sonra “Olay günü ise tartışma sırasında bu defa maktulün sanığa hakaret ettiği, ancak haksız tahrikte dengenin sanık lehine bozulmadığı” gerekçesiyle mahkeme kararını bozdu. Kocanın cezasında haksız tahrik indirimi yapılmamasını istedi. Ancak yerel mahkeme, bu bozma kararına oyçokluğuyla da olsa direndi. Bunun üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine geldi. Kurul, öldürülen kadının ‘seni aldattım-…’ vb. sözleri gerekçe yapılarak kocaya verilen cezada tahrik indirimi yapan mahkeme kararını kaldırdı. Kurul’un kapsamlı bozma kararı, kadın cinayetlerinde mahkemelere yol gösterici nitelik taşıyor.

ADNAN KESKİN