Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Gülensu ormanına dokunmayın
Gülensu ormanına dokunmayın

Gülensu ormanına dokunmayın

İstanbul Maltepe Başıbüyük Mevkii’nde Gülensu ormanının 30 Hektarlık bir bölümünün, mesire alanı olarak 29 yıllığına kiraya verilmesine karşı çevre gönüllüleri ve bölge sakinleri harekete geçti. “Ormanıma Dokunma” adı altında bir araya gelen çevreciler konuya dikkat çekmek için change.org’da imza kampanyası düzenliyor.

 

 

“ORMAN VASFI YOK OLUR”

 

 

Gülensu Ormanı, 3 Mart 2015’te yapılan bir ihaleyle yıllığı 161 bin TL’den, C tipi mesire alanı olarak kiraya verildi. Bölgede yeterli sayıda mesire ve piknik alanı olmasına karşın, bu ormanın da mesire yeri olarak kiraya verilmesi, çevrecilere göre alanın orman vasfını zaman içinde kaybetmesine yol açacak. İstanbul Anadolu yakasının ana oksijen arterlerinden biri olan bölgenin, olduğu gibi korunması isteniyor. Çünkü C tipi mesire alanı kapsamında, çok yakın civarda çeşitli ticari işletmeler, kafeler, piknik üniteleri, ve otoparklar bulunuyor.

 

 

İHALEYE TEK FİRMA KATILDI

 

Gülensu Ormanı’nı korumak isteyen çevreciler geçen pazar günü ormanın ihaleye verilme sürecine ilişkin kamuoyunu bilgilendirmek için bir araya geldi. İhalenin Orman Bakanlığı tarafından yapıldığı bilgisini veren “Ormanıma Dokunma Oluşumu”, ihaleye tek bir firmanın katıldığını ve 160 Bin TL’den açılan ihalenin 161 Bin TL’den kapandığını ifade etti. İhaleyi alan firmanın daha önce herhangi bir ticari faaliyeti bulunmadığına dikkat çeken grup, şeffaflık konusunda endişelerini dile getirdi.

 

ORMANLARA DOKUNMAYIN

 

Bu projeyle ihaleye açılan ormanlık alanın zamanla orman vasfını kaybedeceğine dikkat çeken çevreciler yaptıkları basın açıklamasında şunları söyledi: “ Başıbüyük ve Gülensu Orman alanları, hem yaban hayvanlarının hem de “sahipsiz sokak hayvanlarının” barınma alanlarıdır. Yıllardır yerel yönetimlerce, mahalle aralarından toplanıp bu ormanlara atılan, yaklaşık 250 kadar sahipsiz köpeğe bizler bakıyoruz ve sayılarını kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Orman alanlarının hayvanlar aleyhine daraltılmasını kabul edemeyiz! Başıbüyük-Gülensu Ormanları’nın mesire alanı yapılması yönünde aldığınız kararı geri çekmenizi bekliyoruz.”

TARAF

Etiketler: