Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Güneş tutulmasında ‘selfie çekmeyin kör olabilirsiniz’ uyarısı
Güneş tutulmasında ‘selfie çekmeyin kör olabilirsiniz’ uyarısı

Güneş tutulmasında ‘selfie çekmeyin kör olabilirsiniz’ uyarısı

Bilim adamları, yarın gerçekleşecek tam güneş tutulması sırasında akıllı telefonlardan selfie çekilmemesi uyarısında bulundu.
Tam bu anda çekilecek selfielerin körlük riskini de beraberinde getirebileceği belirtildi.

İngiltere Göz Doktorları Koleji’nden yapılan açıklamada, tutulma sırasında güneşe doğrudan bakılmaması gerektiği vurgulandı.
DHA’ya konuşan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr Halil Kırbıyık da, Güneş’e doğrudan çıplak gözle bakılmaması uyarısı yaptı.

Prof. Dr. Halil Kırbıyık, “Ya güneş gözlüğü, ya da isli cam veya özel gözlüklerle bakılsın ki, ultraviyole ışın bakımından gözler zarar görmesin” dedi.

Tutulma sırasında selfie çekerken güneşe çok kısa bir süreyle bakmak dahi gözün gerisinde yanıklara yol açabiliyor. Tam güneş tutulması, eğer hava bulutsuzsa Türkiye’den de çıplak gözle görülebilecek.

Tutulma Türkiye’de ilk kez saat 10:48’de İzmir’de başlayacak. İstanbul’da ise bu saat 10:52 olacak. 11:56’da maksimum seviyeye ulaşacak tutulma, 13:02’de sona erecek. Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesiyle gerçekleşiyor.

Yıllar sonra ilk kez gerçekleşecek olan tam Güneş tutulması sırasında, Dolunay’ın Dünya’ya çok yaklaştığı “Süper Ay” olayına da tanıklık edilecek. “Süper Ay” en son 11 Ağustos 2014’te yaşanmıştı. Bu sırada Dolunay normalden 30 kat daha parlak ve yüzde 14 daha büyük görünüyor.

BBC Türkçe

Etiketler: