Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Yaşam » İHD, tutuklanan 8.5 aylık hamile sanığın serbest bırakılmasını istedi
İHD, tutuklanan 8.5 aylık hamile sanığın serbest bırakılmasını istedi

İHD, tutuklanan 8.5 aylık hamile sanığın serbest bırakılmasını istedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi, Nusaybin İlçesi’nde ‘silahlı terör örgütüne yardım ve yataklık’ yaptığı gerekçesiyle tutuklanan 8.5 aylık hamile 27 yaşındaki Güneş Susan’ın serbest bırakılmasını istedi.

Nusaybin Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında 3 çocuk annesi 8.5 aylık hamile Güneş Susan, 5 Mayıs’ta savcılığa ifadeye çağrıldı. Burada, ‘silahlı terör örgütüne yardım yataklık’ suçundan ifadesi alınan Güneş, tutuklanma talebi ile gönderildiği Nusaybin Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı. Savcılığın karara itiraz etmesi üzerine, Mardin Sulh Ceza Hakimliği, 7 Mayıs’ta 8.5 aylık hamile Güneş Susan’ı ifadesini almadan SEGBİS üzerinden tutuklanmasına karar verdi.

Mardin Cezaevi’ne konulan Güneş’in hamile olması nedeniyle sağlık durumu ile ilgili yapılan itirazlar ise reddedildi.

Mardin İHD Şube Başkanı Erdal Kuzu, Mardin Sulh Ceza Hakimliği’nin, kendilerine verilmiş özel yetki ile hamile bir kadını tutukladığını savundu.

MARDIN'IN NUSAYBIN ILCESINDE BIR SORUSTURMA KAPSAMINDA IFADEYE CAGRILAN VE ONCE SERBEST BIRAKILAN 8.5 AYLIK HAMILE KADIN GUNES SUSAN, MARDIN SULH CEZA HAKIMLIGINCE TUTUKLANDI. IHD SUSAN'IN SERBEST BIRAKILMASINI ISTEDI. FOTO:DHA

MARDIN’IN NUSAYBIN ILCESINDE BIR SORUSTURMA KAPSAMINDA IFADEYE CAGRILAN VE ONCE SERBEST BIRAKILAN 8.5 AYLIK HAMILE KADIN GUNES SUSAN, MARDIN SULH CEZA HAKIMLIGINCE TUTUKLANDI. IHD SUSAN’IN SERBEST BIRAKILMASINI ISTEDI.
FOTO:DHA

Kuzu şöyle dedi:

“İktidarın ‘Özel Yetkili’ Sulh Ceza Hakimlikleri hak ve hukuk dinlemeksizin mağdur kitlesi yaratmaya devam ediyor. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı susuyor. Özel Yetkili Sulh Ceza Hakimliği kararlarına kimse yanlış diyemiyor. İsnadın ağırlığı ne olursa olsun kendi ayakları ile ifade vermeye giden bir kadını tutuklama, hukuka aykırı bir karardır, hele isnadı zaman ve mekana göre değişebilecek siyasal suçlardan ise tutuklama hangi uluslararası sözleşmelerde, ulusal yasalarda gerekliliği olduğu yazılır. Sağlık durumu cezaevine koşullarına uygun olmayan Güneş Susan’ın bir an evvel serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Nezir GÜNEŞ/MARDİN, (DHA)

Etiketler: