Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Yaşam » İnternetten hakarette “site sahibi” sorumlu
İnternetten hakarette “site sahibi” sorumlu

İnternetten hakarette “site sahibi” sorumlu

Yargıtay internet yayını yoluyla kişilik haklarının ihlali-hakaret-aşağılama suçlarıyla ilgili önemli bir karara imza attı. Bu karar, Hilton İstanbul Müdürü Sascha Kohler tarafından, sitesinde kendi ve otel hakkında ‘faşist-nazi-şoven’ şeklinde yorumlara yer veren Ekşi Sözlük sitesinin sahibi şirkete açtığı tazminat davasında verildi.

Mahkeme, “davalı şirketin sadece yer sağlayıcı olup, sorumluluğunun 5651 sayılı kanunla belirlendiği, hukuka aykırı içerikten haberdar edilmesi halinde, içeriği yayından kaldırmakla yükümlü olduğu, davaya konu yazıların yazarlarının kimlikleri tespit edilemediği, yer sağlayıcı davalının yazılar sebebiyle sorumluluğunun bulunmadığı” gerekçeleriyle davaıyı reddetmişti.

Yargıtay 4.Hukuk Dairesi, işte bu kararı bozdu ve ekşi sözlük sitesi sahibinin-Ekşi teknoloji a.ş- sorumlu tutularak tazminata hükmedilmesini istedi. Yargıtay’ın benzer davalara ışık tutacak kararı, şu gerekçelere dayandırıldı:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 10.10.2013 tarihli Delfi As – Estonya kararında da belirtildiği üzere, kullanıcıların isim dahi belirtmeksizin siteye üye olup yorum yapabildiği durumlarda mağdurdan bu kişileri tespitini istemenin hakkaniyete uygun olmadığı, sitedeki yorumlardan dolayı site sahibi şirketin sorumluluğuna gitmenin pratik ve makul olduğu ve hukuken sorumlu tutulmasının ifade özgürlüğünü ihlal etmeyeceği belirtilmiştir.

Dosya kapsamından davacı hakkında davalı şirketin sahibi olduğu sitede 2011 yılı şubat ayından itibaren saldırgan ve aşağılayıcı ifadeler kullanıldığı, 28.2.2011 tarihli ihtarnameyle davacının çalıştığı şirket adıyla davacının da ismi belirtilerek ve onun hakkında da geçerli olacak şekilde uyarıda bulunulduğu, Buna rağmen uyar-kaldır sisteminin işletilmediği ve uzun bir süre yayına devam edildiği, makul süre ilkesinin de aşıldığı, ayrıca site sahibi olan davalının yorumların içeriğini denetleme yükümlülüğünün bulunduğu anlaşılmaktadır. Zira zararı doğuran saldırı eyleminin gerçekleşmesi elverişli ortamı hazırlayan-kullanıma sunan site sahibidir. Ayrıca bu tür durumlarda site sahibinin sorumluluğunun türü kusursuz sorumluluktur. Şu durumda, davacının kişilik haklarının ihlal edildiği benimsenerek uygun bir miktar manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken yanılgıya dayalı gerekçeyle davanın reddine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir”

ADNAN KESKİN

Etiketler: