Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » İşkence gören hükümlü üç aydır açlık grevinde
İşkence gören hükümlü üç aydır açlık grevinde

İşkence gören hükümlü üç aydır açlık grevinde

Taraf’a konuşan hükümlünün ablası Özlem Alan ve annesi Selma Karadere, Sezgin Alan’ın, fiziksel olarak bir enkaza dönüştüğünü, bir an önce müdahale edilmezse hayatını kaybedebileceğini söyledi. Dokuz yıldır tutuklu bulunan Alan, daha önce Tekirdağ Cezaevi’ndeyken, maddi durumu iyi olmayan ve İzmir’de ikamet eden ailesinin talebi üzerine Çanakkale Cezaevi’ne nakledilmişti.

TARAF’A MEKTUP YOLLATTIRMADI

40 yıl kesinleşmiş cezası bulunan Alan’ın, yaşadıklarını Taraf’a anlattığı mektuplarına da cezaevi yetkilileri tarafından el konulduğunu ileri süren abla Özlem Alan, “Kardeşim defalarca size ulaşmak istedi ama izin vermediler. Mektupları sakıncalı bulunduğu için geri çevrildi. Cezaevi Müdürü Süleyman Nafiz Dallı sürekli, gardiyanlardan şikâyetçi olmaması ve yaşananları basınla paylaşmaması yönünde kardeşime baskı yapıyor. Kardeşim bu yüzden tek kişilik hücrede tutuluyor” dedi.
mektup

“İŞKENCE GÖRDÜM DEMESİN”

Görüş günlerinde Çanakkale E- Tipi Cezaevi Müdürü Dallı’nın, kendilerine, hükümlü çocuklarını ikna etmeleri yönünde baskı yaptığını iddia eden aile, “Müdür Dallı, güler yüzlü ve nazik bir şekilde bizi odasına davet etti ve ‘Sezgin’i, gardiyanlardan şikâyetçi olmaması ve açlık grevini bırakması yönünde ikna edin, biz de onu hücreden alıp koğuşa koyalım’ dedi. Kardeşimizin hakkını aradığını ve işkenceler bitene kadar açlık grevini sürdüreceğini söylediğimizdeyse güvenlik görevlileriyle bizi odasından çıkarttırdı” dedi. Telefonla ulaştığımız cezaevi müdürü Süleyman Nafiz Dallı, konu hakkında bilgi verme yetkisinin olmadığını ve Adalet Bakanlığı’nı aramamız gerektiğini söyledi. Sezgin Alan’ın iddialarının asılsız olduğunu ifade eden Dallı, Alan’ın açlık greviyle ilgili de şu şekilde konuştu: “İki aydır açlık grevinde. Ama öyle çok da açlık grevi gibi değil. Arada sırada yemeğini yiyor. Hayati tehlikesi yok.”

HÜKÜMLÜ ACİL TEDAVİ GÖRMELİ

Ailenin, maddi yetersizlikler nedeniyle daha önce başvurduğunu söylediği İzmir Barosu’nu arayıp konuyla ilgili bilgileri olup olmadığını sorduk. Üç aylık açlık grevi süresinin çok uzun olduğuna dikkat çeken Baro yetkilileri, “Açlık grevi, bir hükümlünün başvuracağı son çözüm yoludur. Belli ki Sezgin Alan kendini büyük bir çıkmazda görüyor. Hükümlü bir an önce tedavi edilmesi yönünde ikna edilmeli” dedi. İzmir Barosu aynı zamanda Çanakkale Barosu ile konuyla ilgili olarak irtibata geçeceklerini ve olayı araştıracaklarını da sözlerine ekledi.

TUNCA ÖĞRETEN

Etiketler: