Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » İstanbul’da fırtına ve yağış bekleniyor; Afyon-Antalya yolu kardan kapandı
İstanbul’da fırtına ve yağış bekleniyor; Afyon-Antalya yolu kardan kapandı

İstanbul’da fırtına ve yağış bekleniyor; Afyon-Antalya yolu kardan kapandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da sabah saatlerinden itibaren etkili olması beklenen kuvvetli poyraz fırtınası ve sürekli yağışa karşı uyardı.

Yapılan açıklamada, “İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da sabah saatlerinde başlayacak yağışın yarın gece saatlerine kadar aralıksız ve kuvvetli Poyraz Fırtınası birlikte devam edeceği metrekareye 25 – 50 mm arasında yağış bırakacağı beklenmektedir. Kuvvetli fırtına ve sürekli yağmurun meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

AFYONKARAHİSAR-ANTALYA KARAYOLU ULAŞIMA KAPANDI

Bu arada Afyonkarahisar’da dün akşam saatlerinde başlayıp gece şiddetini artıran kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Afyonkarahisar-Antalya Karayolu’nun Antalya istikameti bir süre trafiğe kapandı. Kapanan yolda yakıtı biten bir otomobilin içinde bulunan 4 kişiyi AKUT kurtardı.090420150821392357474_2

Afyonkarahisar ve çevresinde dün saat 17.00’de karla karışık yağmur şeklinde başlayan yağış birkaç saat içinde tipi dönüştü. Kırsal kesimlerde kar kalınlığı kısa sürede yaklaşık 15 santimetreye ulaşırken kent merkezinde ise otomobillerin üzeri kapla kaplandı. Yoğun kar yağışı nedeniyle birçok şehri birbirine bağlayan kavşak konumdaki kente ulaşım, olumsuz etkilendi, Afyonkarahisar-Antalya Karayolu Damlalı Boğazı Mevkiinde durma noktasına geldi. Yoğun kar yağışının yanı sıra karda kayan araçların neden olduğu maddi hasarlı kazalar nedeniyle Afyonkarahisar-Antalya Karayolu’nun Antalya istikameti Kılıçaslan Kavşağı Mevkii’nde ulaşıma kapandı. Kapanan yolda yaklaşık 7-8 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Yolun açılmasını beklerken yakıtı biten 4 kişilik bir ailenin yardımına AKUT ekipleri koştu. Aileyi Afyonkarahisar merkezdeki bir otele yerleştiren AKUT, yolda bekleyen diğer araçlara ise akaryakıt, kumanya, battaniye ile çocuk bezi gibi acil ihtiyaç malzemeleri dağıttı. Kapan yolda Karayolları ekiplerinin çalışları sürüyor.

AFYONKARAHİSAR-İZMİR KARAYOLUNDA DA ULAŞIM AKSADI

Gönüllü ekiplerin 24 saat esasına göre karayolunda hazır beklediğini ifade eden AKUT Afyonkarahisar İl Temsilcisi Mehmet Uğurluoğlu, Afyonkarahisar-Antalya Karayolu’nun yanı sıra Afyonkarahisar-İzmir Karayolu Dumlupınar Mevkiinde de yolun zaman zaman ulaşıma kapandığını aktardı. Ulaşımın kontrollü sağlandığını söyleyen Uğurluoğlu, kar yağışının yoğunluğunu arttıracağını hatırlattı. Kış lastiği kullanmayan sürücülerin yola çıkmamasını isteyen Uğurluoğlu, “Bu gecenin sıkıntılı geçmesini bekliyoruz. Yola çıkanlar içinde yanlarında mutlaka çekme halatı, kış lastiği ve zincir bulundursun” diye konuştu.

KENTİN BÜYÜK BÖLÜMÜNE ELEKTRİK VERİLEMEDİ

Öte yandan Afyonkarahisar kent merkezinin büyük bir bölümüne elektrik verilemiyor. Kesintinin kar yağışı kaynaklı olduğu öğrenilirken, ekiplerin arızayı gidermeye çalıştıkları öğrenildi.

ESKİŞEHİR’DE NİSAN AYINDA İKİNCİ KEZ KAR SÜRPRİZİ

Eskişehir’de 4 Nisan’daki kar yağışının ardından bugün de saat 01.00’den itibaren kar yağmaya başladı.  Yaklaşık iki saatten bu yana hafif şekilde yağan kar, ağaçların ve araçların üzerine beyaz örtüyle kapladı. Park ve bahçelerdeki çimlerin üzeri de kar nedeniyle beyaza büründü. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının geceden itibaren etkisini artıracağını ve yarın da devam edeceğini belirterek vatandaşları uyardı.

BOLU’DA NİSAN AYINDA KAR ÇİLESİ

Bolu’nun yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 20 santime ulaşırken, araçlar karla kaplı yollarda ilerlemekte zorlandı. Baharın müjdecisi leylekler kar ve soğuktan etkilendi.

Bolu’da dün gece başlayan kar yağışı bu sabaha kadar etkili oldu. Lapa lapa yağan kar nedeniyle yüksek kesimlerde kar kalınlığı 20 santime ulaştı. Bolu bembeyaz olurken, sabah iş ve okullarına gitmek için yola çıkanlar kar yağışı nedeniyle zorlandı. Yolların karla kaplı olması nedeniyle araçlar güçlükle ilerledi. Belediye ekipleri kaldırımlardaki karları temizledi. Baharın müjdecisi leylekler de kar yağışı ve soğuk havadan etkilendi. Kar yağışının keyfini ocuklar çıkardı. Çocuklar kendilerini karların üzerine atarak oyun oynayıp eğlendi.

TEM VE D-100 KARAYOLUNDA ULAŞIM AKSADI

Kar yağışı Bolu Dağı’nın TEM ve D-100 Karayolu geçişlerinde ulaşımı etkiledi. Karayolları ve polis ekipleri kar yağışı nedeniyle önlemlerini arttırdı. Karayolları ekipleri kar küreme ve tuzlama çalışması yaparken, trafik ekipleri yollarda kontrollerde bulundu. Araçlarının kış lastiklerini taktıranlar yollarda güçlükle ilerlerken, araçların kayması sonucu hasarlı kazalar meydana geldi.

DHA/CİHAN

Etiketler: