Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Kapalıçarşı’da Zarrab isyanı
Kapalıçarşı’da Zarrab isyanı

Kapalıçarşı’da Zarrab isyanı

Kapalıçarşı’daki Sandal Bedesteni’nde tahliye çalışmaları başladı.Yenileme çalışmaları nedeniyle dükkanların boşaltması için tebligat gönderilmesinin ardından önceki sabah bedestenin 4 kapısını içeriden kilitleyip eylem başlatan esnaf, gün boyunca yetkililer ile sürdürülen ikna çabaları sonuçsuz kalınca, saat 23:30 sıralarında polis müdahalesi ile gözaltına alınmıştı.

Müdahale sırasında Özel Harekat ve sağlık ekipleri de tedbir aldı. Müdahalede gözaltına alınan 20 esnaf, polis merkezinde alınan ifadelerinin ardından dün serbest bırakıldı. Fatih’teki Tarihi Kapalıçarşı içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetinde olan halı, turistik eşya, çanta, takı ve giysilerin satıldığı dükkanların bulunduğu Sandal Bedesten, yenileme çalışmaları nedeniyle boşaltılmak isteniyordu. Bunun üzerine esnaf önceki gün kendisini bedestene kilitledi. Gün boyu yetkililer ile yapılan görüşmeler sonuçsuz kalınca saat 23:30 sıralarında çok sayıda çevik kuvvet ekibi bedestenin bulunduğu Kapalıçarşı’ya girdi. Olay yerine gelen Özel Harekat polislerinin de ellerindeki kalkan ve uzun namlulu silahlarla Kapalıçarşı’ya girdiği görüldü.

Kısa bir süre içerisinde bedestene giren polislerin, içeride bulunan 20 esnafı gözaltına aldı. Gözaltındaki esnaf, Beyazıt Polis Merkezi’ne götürüldü. “Tarihi kapıyı patlatmalarını beklemezdik” Polis müdahalesi ile gözaltına alınan 20 kişi, Beyazıt Polis Merkezi’nde yapılan Genel Bilgi Taraması (GBT) testi ve alınan ifadelerinin ardından, saat 01:15 sıralarında serbest bırakıldı. Gözaltına alınan ve daha sonra sağlık gerekçesiyle serbest bırakılan esnaf Erman İpço , “En son akşam operasyon yapılacağını duyunca ışıkları söndürdük. Biz en son sabah karnımızı doyurmuştuk. Aç karnımızla mücadele etmeye devam ettik. Akşam namazımızı kıldık. Son mücadelemizi verdik. Orta ve güney kapısına bütün polisler yığıldı ve bize çıkmamızı söylediler. Orada kapıyı patlatacaklarını hiç tahmin etmedik. Çünkü tarihi kapı olduğu için orada biz kapıya yüklenirken, birdenbire kapı patladı ve kapı ortadan ayrıldı. Kapıyı açtıklarında bir gaz attılar. Biz gaz atmayın dedik. Arkadaşlarımı arkadan kelepçelediler. Bu benim çok zoruma gitti.

BEDESTENE RIZA SARRAF MI GÖZ DİKTİ

Sandal Bedesteni’nin başka bir kapısında toplanan 20 kişilik esnaf grubundan yer alan Murat Çetin, kendilerine haksızlık yapıldığını söyleyerek haklarını kazanana kadar direneceklerini ifade etti. Çetin, “Burası onarım karşılığı uzun süreli kiralama modeli yatırım programına alındığı zaman ihaleye çıkarıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü yüzde 100 artış yaparak kötü niyetli olarak bizi borçlu duruma soktu. İhale aşamasında o denen kişi, Rıza Sarraf’ın adı defalarca geçti. Bedestenin kuzey kapısı ayaklı borsaya açıldığından ötürü kendisinin Kapalıçarşı’dan büyük yer kiralamak istediğini biliyorduk. Bundan ötürü buraya göz dikilmiştir. 80 esnaftan alınıp 1 kişiye verilmek isteniyor. Bunu da yapmışlardır ihale usulüyle. 80 esnafı mağdur edecek şekilde burayı 1 kişiye, ihaleyle çok fahiş fiyata çıkmayacak şekilde 860 bin liraya vermişlerdir” diye konuştu.

AYFER ÇALIKIRAN / DHA

Etiketler: