Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Yaşam » Kapıkule’de yasa değişti, vatandaş perişan oldu
Kapıkule’de yasa değişti, vatandaş perişan oldu

Kapıkule’de yasa değişti, vatandaş perişan oldu

 

Son günlerde Kapıkule’de büyük bir mağduriyet söz konusu: Değişen yasadan haberi olmayan yüzlerce vatandaş, kendi aracıyla ülkeye giriş yapamıyor.

 

2 sene önce değişen yasa nedeniyle; 185 gün fiilen yurtdışında yaşamayan kişi ülkeye araba getirme hakkını kaybetmiş oluyor. Türkiye’ye araç getirme hakkını kaybettiğini sınır kapısında öğrenen vatandaşların önünde ise iki seçenek var: “Ya geri dönecek ya da araç kiralayacak.”

 

Araç kiralama seçeneği akıllara “sınır kapısı da mı ranta açıldı?” sorusunu getirirken o mağdurlardan biri olan Funda Yetmez Taraf’a konuştu. Yetmez, “Aracım sınır kapısından geçirilmeyince 2 bin liraya araç kiraladım. Kendi aracım da ambara konuldu ve günlüğüne 10 lira ödedim” dedi. Yetmez, mağduriyetini şu sözlerle anlattı:

 

‘ARACIM GÜNÜNÜ DOLDURMUŞ, AMA BEN DOLDURMAMIŞIM’
“10 gün önce geldim Türkiye’ye bugün dönüyorum. 10 gün önce Kapıkule’den giriş yaptığımda kapıda bir yazı vardı “araç ve kişi 185 gün kesintisiz yurtdışında kalmalıdır aksi takdirde ülkeye giriş yapamaz” diye. Eskiden sadece aracın gününü doldurması yetiyordu. Şimdi de aracım gününü doldurmuş ama ben doldurmamışım. Sürekli Almanya’da yaşamıyorum ben sonuçta Türkiye’de de evim var ve bu yüzden sürekli gidip geliyorum. “

 

‘YA ARAÇ KİRALAYIN YA DA GERİ DÖNÜN’

 

“Sınır kapısında bana ya araç kiralayın ya da geri dönün dediler. Araç kiralama kartı verdiler, arabayı da ambara çektiler. Arabanın ambarda kaldığı her gün için 10 lira ödemem gerekiyormuş. Eğer 30 gün içinde de aracı almazsam devlet araca el koyuyormuş. Kiraladığım araca 2 bin lira ödedim, bir de senet imzalattılar. Şu an gümrükteyim, 6 ay kalmayı planladığım Türkiye’den şimdi 10 gün kalıp dönüyorum.”

 

BİRÇOK KİŞİ MAĞDUR

 

“Tek mağdur ben değilim, benimle birlikte Kapıkule’de aynı şoku yaşamış birçok insan var. Yaşlılar, gençler… Bir sürü kişi. Bir de sezon değil, sezon olunca ne olacak? Daha çok kişi mağdur olacak. İnternette yeni kanun yazıyor dediler, 2 sene önce çıkmış kanun, daha çok yeni kimsenin haberi yok, geçen sene farkında olmadan günlerimi doldurmuşum. Geçen sene hiçbir sorun yaşamadığım için bu sene de bakmadım ben. Benim gibi bir sürü insan var.”

 

MİRAY TAMER

Etiketler: