Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Korkunç iddia! Şakran Cezaevi’nde 3 kız çocuğu hamile
Korkunç iddia! Şakran Cezaevi’nde 3 kız çocuğu hamile

Korkunç iddia! Şakran Cezaevi’nde 3 kız çocuğu hamile

Çocuklara tecavüzle gündeme gelen Şakran Cezaevi’nde 18 yaşından küçük 3 çocuk, hamile oldukları gerekçesiyle tek kişilik hücrelerde tutularak revire bile götürülmüyor.
Gönül adlı başgardiyanın kurduğu A takımı ise tutuklulara sistematik bir şekilde işkence yapıyor.

Özgür Gündem gazetesinde yer alan habere göre çocuklara tecavüzle gündeme gelen Şakran Cezaevi’ndeki kadınlar, avukatları aracılığıyla gönderdikleri mektupta, cezaevine çocuklara yönelik işkence ve baskıların devam ettiğini bildirdi.

Tecavüz olayını açıkladığı için müdürünün de görevden alındığı Şakran Cezaevi’nde Gönül adlı başgardiyan başkanlığında tutuklulara işkence yapılması için özel bir ekip oluşturduğunu ifade eden kadınlar, gönderdikleri mektupta, çocuk tutuklulara bu özel ekip tarafından sürekli olarak psikolojik işkence yapıldığına dikkat çektiler.

TUTUKLULARI YAKMAK İSTEDİLER

Cezaevindeki kadınlar mektuplarında, cezaevinde yaşları 18 yaşındaki küçük olan 3 kız çocuğun hamile oldukları gerekçesiyle koğuşlarına gönderilmeyerek tek kişilik hücrelerde tutulduklarını açıkladı. Mektupta, hamile olan 3 kız çocuğunun sancıları olmasına rağmen revire götürülmedikleri, zorla sayıma dahil edildikleri kaydedildi. Ayrıca bazı gardiyanların çocukların odalarına girerek ağır hakaretlerde bulunulduğu aktarıldı.

Hücrede tutulan ve akli dengesi bozuk olan Hanım Dudu adlı adli tutuklunun da sağlık sorunları ile ilgilenilmediği, camları bile olmayan kapalı bir hücreye kapatıldığı belirtildi.

Kadınlar, gardiyanların Hanım Dudu’nun psikolojik sağlığının yerinde olmadığını bildikleri halde üzerine kaynar su dökerek, yakma girişiminde bulunduğunu da ifade etti.

Cezaevi yönetiminin Dudu’ya kendilerinin de bilmediği bir takım haplar verdiğini ve uyutulduğunu yazan kadınlar, saat başı tüm hücrelerde insan psikolojisini bozacak şekilde kontroller yapıldığını ve ilaçla uyutulan insanların bile zorla uyandırıldığını ifade etti.

BAŞGARDİYAN GÖNÜL İŞKENCECİ

Gönül adlı başgardiyana dikkat tutuklu kadınlar, bu kadın gardiyanın bulunduğu ekibin A takımı olarak adlandırıldığını ve kadınlara işkence yapıldığını ifade ederken tüm suç duyurularına rağmen başgardiyan ve ekibine dair hiçbir cezai işlem yapılmadığını belirtti.

Tutuklu kadınlar, Şakran Cezaevi’nin açıldığı günden bu yana tutuklular için bir cehenneme çevrildiğini dile getirdiler.

Etiketler: