Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Nükleere karşı büyük eylem
Nükleere karşı büyük eylem

Nükleere karşı büyük eylem

Nükleer santral anlaşmasının Meclis’te kabul edilmesinin ardından Sinop Nükleer Karşıtı Platformu büyük eylem hazırlığı yapıyor.

Sinop’a nükleer santral kurulmasını öngören uluslararası antlaşmanın mecliste kabul edilmesinin ardından çevreciler büyük eyleme hazırlanıyor. 25 Nisan’da Sinop’ta yapılacak nükleer karşıtı eylem Sinop Nükleer Karşıtı Platform(SNKP) tarafından düzenleniyor. Taraf’a konuşan SNKP Koordinatörü Zeki Karataş nükleer santral antlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul’unda kabul edilse de Sinop’ta santral kurulmasına izin vermeyeceklerini belirterek şunları söyledi: “Her yıl Çernobil faciasının yıl dönümünde Çernobil faciasının en yoğun yaşandığı yer olan Karadeniz bölgesinde bu yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Bu yıl facianın 29. yılında 25 Nisan’da eylem yapacağız. Ama bu yıl farklı bir durum var. Biliyorsunuz meclisten nükleer enerjiyle ilgili sabaha karşı ucube bir yasa çıktı. Bu yasanın çıkarıldığı günde de Türkiye’de 80 il 2 saat ile 10 saat arasında elektriksiz kaldı. Bu facia olduğunda ülkemizde bir nükleer santral bulunsaydı ülkemiz bir Çernobil, bir Fukuşima faciası yaşamış olacaktı. Bu da gösteriyor ki böyle bir ülkede nükleer santral açılmamalı”

NÜKLEER GÜVENLİK TESTİNDEN GEÇMEDİ

Doğaseveleri 25 Nisan Sinop’a davet ediyoruz diyen Karataş sözlerine şöyle devam etti: “Eylemde bütün Türkiye’den insanların burada olacağını düşünüyoruz. Bütün ülkeler vazgeçerken bizim böyle bir enerji sistemine geçmemiz kabul edilebilir değil. Üstelik Sinop’a kurmayı planladıkları Japon ve Fransızlar tarafından geliştirilen Atmea1 reaktörü kendi ülkelerinde güvenlik testinden geçmiş değil. Sinop’ta ilk defa kullanılacak. Sinop halkı olarak biz kobay olmak istemiyoruz.”

HERKES UYURKEN GEÇTİ

Sinop’un İnceburun mevkiinde Türkiye’nin ikinci nükleer santralinin yapımını öngören uluslararası anlaşma 1 nisan’da TBMM Genel kurulunda sabaha karşı kabul edildi. Oylamada 191 milletvekili oy kullandı. 10 ret oyuna karşı 181 evet oyu ile kabul edilen uluslararası yasalaştı. Yasa aleyhine CHP grubu adına Mersin milletvekili Ali Rıza Öztürk, CHP Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı, Kocaeli milletvekili Haydar Akar konuşma yaptı. Ancak söz konusu yasa lehine konuşma yapan olmadı.

SÜMEYRA TANSEL

Etiketler: