Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Peynirde yeni düzenleme
Peynirde yeni düzenleme

Peynirde yeni düzenleme

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre; peynir üzerindeki etiketlerde ‘geleneksel, yöresel, doğal, çiftlik peyniri’ gibi ifadelerin bulunması yasaklandı. En az 120 gün süre ile olgunlaştırılarak üretilen kaşar peynirlerinde “eski” ifadesi kullanılabilecek.

Doğrudan insan tüketimine sunulan ve/veya üretim sonrası diğer ürünlere işlenmek üzere hammadde ya da yarı ürün olarak kullanılan tüm peynirleri kapsayan tebliğ, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Peynire ilişkin tanımlar ve özelliklerin detaylı olarak açıklandığı tebliğ; katkı maddeleri, veteriner ilaç kalıntıları, Koksidiyostat ve Histomonostat kalıntıları, aroma vericiler, bulaşanlar, pestisit kalıntıları, hijyen, ambalajlama, etiketleme, taşıma ve depolama, numune alma ve analiz metotları, idari yaptırım ve uyum zorunluluğu konu başlıklarını açıklıyor.

Tebliğ kapsamındaki ürünler, 4. maddede tanımlanan ürün adlarına veya coğrafi işaret olarak tescil edilmiş adlarına göre piyasaya arz edilecek. Bu şekilde bir adlandırma yoksa, yöresel veya ülkesel adlarına uygun olarak piyasaya arz edilebilecek.

SEYFETTİN KOÇAK/ANKARA/ CİHAN 

 

 

Etiketler: