Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » Recep Amca’nın evi yenilendi
Recep Amca’nın evi yenilendi

Recep Amca’nın evi yenilendi

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde, maden ocağını su basması sonucu yaşamını yitiren 18 maden işçisinden, oğlu Tezcan Gökçe’nin cenaze namazı sırasında ayağındaki yırtık lastik ayakkabıyla gündeme gelen Recep Gökçe ile ölen madencinin eşi ve çocuklarının oturduğu birbirine bitişik 2 katlı ev, Kanal D’de yayınlanan ‘Evim Şahane’ programı tarafından baştan aşağı yenilendi.

Ermenek’in Pamuklu Köyü Cenne Mevkii’nde 28 Ekim Salı günü Has Şekerler Madencilik Şirketine ait kömür ocağında, eski ocakta biriken suyun basması sonucu mahsur kalan 18 işçi yaşamını yitirdi. Facianın ardından başlaşan ve 38 gün süren kurtarma çalışmalarında 18 işçinin cesetleri çıkartıldı. Ölenler arasında bulunan, Kazancı Beldesi Gökçeler Mahallesi’nde oturan 2 çocuk babası 39 yaşındaki Tezcan Gökçe’nin babası 75 yaşındaki Recep Gökçe, oğlunun cenaze töreninde yırtık kara lastik ayakkabısıyla katılmasıyla gündeme geldi. Eşi 74 yaşındaki Ayşe Gökçe de kurtarma çalışması sürdüğü sırada ‘Oğlum yüzme bilmez ki, suyun içinde ne yaptı’ sözleriyle Türkiye’yi ağlatmıştı.

‘EVİM ŞAHANE’ 
Recep Gökçe’nin ölen oğlu Tezcan Gökçe ile bitişik olan evi Kanal D’de yayınlanan ‘Evim Şahane’ programı tarafından yenilendi. Alt katı kiler olarak kullanılan 2 katlı evin dışı sıvanarak pencereleri değiştirildi. Recep Gökçe’ye ait olan evin ahşap merdivenleri yenilendi. Evin içerisi şark odası şeklinde döşendi ve içerisine banyo ve tuvalet yapıldı. Hemen bitişiğinde bulunan ve Tezcan Gökçe’nin eşi Ayşe Gökçe’nin 2 çocuğuyla birlikte oturdu evin içerisi ise tamamen değiştirildi. İç duvarları sıvanarak boyanan, kapıları da değiştirilen eve ankastre mutfak yapıldı. Tuvalet ve duşa-kabin yapılan evde kapılar da yenilendi.

KEŞKE EŞİM ÖLMESEYDİ DE BİZ BERABER YAPTIRSAYDIK

Maden faciasında hayatını kaybeden Tezcan  Gökçe’nin eşi 34 yaşındaki Ayşe Gökçe, duygularını şöyle dile getirdi:

”Özel bir televizyon programından geldiler ve evimizin tüm eksikliklerini tamamladılar. Biz Tezcan ile 11 yıllık evliydik. O ocakta çalıştı, ben de evde hayvanlarımıza bakarak evimizi yavaş yavaş yaptırdık. Eksikliklerimizi de zamanla gideriyorduk. Ama bu facia yaşandı ve eşim hayatını kaybetti. Keşke bu facia yaşanmasaydı da evimiz yenilenmeseydi. Biz eşimle birlikte yavaş yavaş eksiklikleri beraber giderebilseydik.”

OTURMAK NASİP OLMADI


Tezcan Gökçe’nin akrabası olan Emine Gökçe ise, ”Tezcan, evini yaptırırken yaptığı borçları ödemek için madende çalışıyordu. Gitti ve bir daha gelmedi. Evinin pencerelerini de yenilemişti. Kazadan bir hafta önce değiştirmişti. Ama oturmak nasip olmadı” diye konuştu.

‘BU YARDIMLARI ÖLMEDEN ÖNCE YAPSINLAR’

Bazı insanların öldükten sonra hatırlanıldığını anlatan akrabası 32 yaşındaki Gülay Gökçe ise şunları söyledi:

”Bu mahalle de yaşayanların durumları hep aynı. Benim de eşimin işi ve sigortası yok. Bizim de ihtiyaçlarımız var. Nereye başvuracağız. Ancak ailemizden biri ölünce mi verecekler. Biz de Türkiye Cumhuriyeti’nin insanlarıyız. Bizim de oyumuz var. Ölünce mi haberleri oluyor. Hükümet yetkilileri bizi sadece oy zamanı tanıyorlar. Oyumuzu alıyorlar bir gidiyorlar, 5 yıl sonra tekrar oy için kapımıza geliyorlar. Fakir insanları önceden tespit etsinler. Öldükten sonra bu tür yardımları yapmasınlar. Türkiye’de çok zengin ve aylık gelirleri çok yüksek insanlar var. Biz köylüyüz ve fakiriz. Bizleri geride bırakmasınlar.”

 

Mehmet Kayhan YILDIZ- Ali Rıza ETCİ/ERMENEK (Karaman), (DHA)