Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Seçimlerin yapılacağı gün hava durumu nasıl olacak?
Seçimlerin yapılacağı gün hava durumu nasıl olacak?

Seçimlerin yapılacağı gün hava durumu nasıl olacak?

Yaz sıcaklarının beklendiği, tatil planlarının yapıldığı haziran günlerinde Türkiye yağışlı havanın etkisi altına girdi. Peki ama yağmurlar ne kadar sürecek. Hafta sonu özellikle seçim günü, yani 7 Haziran Pazar hava durumu nasıl olacak. Bugün Ankara, Güneybatı ve Marmara için yağış uyarısında bulunan Meteoroloji, seçim günü parçalı bulutlu olacağını açıkladı.

Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada kuvvetli yağışın gökgürültülü sağanak şeklinde meydana gelebileceği kaydedilerek “Ankara ve çevresinde kuvvetli yağış ve lokal dolu yağışı beklendiğinden su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

GÜNEYBATI’YA YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun güneybatı kesimlerinde kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu. Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada kuvvetli yağışın gökgürültülü sağanak şeklinde meydana gelebileceği belirtilerek “Göller yöresi (Isparta, Burdur), Konya’nın güneybatısı, Aydın ve Muğla’nın iç kesimleri ile Denizli’nin güneyinde kuvvetli yağışla birlikte lokal dolu yağışı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

MARMARA İÇİN UYARI

Başka bir uyarı ise Marmara bölgesi için yapıldı. Halen Marmara’nın doğusunda sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağış şeklinde devam eden yağışların, Sakarya, Kocaeli ve Yalova çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara ( su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar) karşı vatandaşlardan dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

PAZAR GÜNÜ PARÇALI BULUTLU

Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Murat Asar, son meteorolojik tahminlerle ilgili açıklama yaptı. Asar, “Bölgemizde hafta sonuna kadar beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Perşembe ve Cuma günleri yer yer kuvvetli olması ve Cumartesi günü etkisini azaltması beklenmektedir.

Pazar günü yer yer yağış görülse bile yağışların aralıklı, lokal ve hafif kuvvette olması tahmin ediliyor. 07 Haziran 2015 Pazar günü; bölge geneli, parçalı bulutlu, öğle saatlerine kadar Çorum, Amasya, Ordu ve Tokat çevrelerinin lokal olarak aralıklı hafif sağanak yağışlı, öğle saatlerinden sonra ise Ordu çevreleri, Samsun’un doğusu (Çarşamba, Terme, Salıpazarı ve Ayvacık ilçeleri), Tokat’ın Erbaa ilçesi ile Kastamonu’nun güneyi (Daday, Araç, İhsangazi ve Tosya ilçeleri) lokal olarak hafif sağanak yağışlı geçmesi beklenmektedir” dedi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 2-3 derece aşağısında seyredeceğini ifade eden Asar, Pazar günü il merkezlerinde beklenen hava sıcaklıkları hakkında şu bilgileri verdi: “Samsun ve Sinop: 17- 21 derece, Çorum ve Kastamonu: 14-23 derece, Ordu: 19-22 derece, Tokat ve Amasya: 17-25 derece. Rüzgar kuzey ve batı yönlerden hafif yer yer orta kuvvette esmesi bekleniyor.”

Etiketler: