Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Tahliye olmazsa bacağı kesilecek
Tahliye olmazsa bacağı kesilecek

Tahliye olmazsa bacağı kesilecek

KCK’dan 2 yıldır Erzurum H Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan İsmail Karataş tahliye edilip tedavi olmazsa bacağını kaybedecek.

İsmail Karataş cezaevlerinde tahliye umuduyla bekleyen yüzlerce hasta mahkumdan biri.. KCK davasından 7 yıl 6 ay hapis cezası alan ve Erzurum H tipi cezaevinde bulunan Karataş tahliye olamazsa bacağı kesilecek. Avukatları hukuki girişimlerini ısrarla sürdürürken aile isyan etti: ‘Ölmesini mi bekliyorlar’ İsmail Karataş’ın yaşamı 2009 yılında adeta kabusa dönüştü. Çok sevdiği ağabeyi İsa Karataş’ın trafik kazasında ölmesi üzerine bunalıma girdi ve kendisini sağ kasığından vurdu. Birçok defa ameliyat oldu. Doktorlar sürekli gözetim altına tutulması gerektiğini, ciddi bir tedavi sürecinden geçmesini söylediler.Ailesinin iş yerinde çalışırken 2013 yılında KCK örgüt üyeliğinden gözaltına alınan yüzlerce kişiden biri oldu. Tedavisi sürerken yargılandı ve 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası şu an Yargıtay aşamasında ve kesin karar bekleniyor.

‘DELİL OLMADAN KARDEŞİMİ ALDILAR’

İsmail Karataş’ın ağabeyi Murat Karataş ise hem gözaltı ve tutuklama sürecinde hem de cezaevinde yaşadıklarının kardeşini ölüm noktasına getirdiğine dikkat çekti: “Kardeşimi hiçbir delil sunmadan cezaevine koydular. Hala somut bir kanıt bulunmuş değil. Cumhuriyet Başsavcılığına mektup yazdık, hiçbir cevap alamadık. Gerekirse Başbakan’a, Cumhurbaşkanına mektup yazacağız. Kardeşimi serbest bıraksınlar yurt dışına götürüp tedavi ettireceğim. Cezaevinde tedavisi yapılamıyor. Doktor raporları kardeşimin tahliye olmaması yönünde ama kardeşim gözlerimizin önünde ölüyor. İllaki cezaevinde tabutla mı çıksın onumu istiyorlar. Davanın takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

 

‘ÖLÜM TEHLİKESİ VAR’

23 yaşındaki Karataş’ın durumunu asıl ağırlaştıran ise sağlık durumunun gün geçtikçe bozulması. Taraf’a açıklamalarda bulunan İsmail Karataş’ın avukatı Onur Gündoğdu şunları söyledi: “ Defalarca tahliye edilmesi için girişimlerde bulunduk. Ama ne yazık ki mahkeme her defasında talebimizi reddetti. Müvekkilimin sürekli hareket etmesi lazım ve bu cezaevi koşullarında çok zor. Bacağından sakat olduğu için yürüyemiyor, ayağını iki eliyle tutarak hareket ediyor. Cezaevindeki arkadaşlarının yardımıyla tuvalet ihtiyacını gideriyor. Her geçen gün kilo kaybediyor, kolları ve bacakları zayıflıyor. Fiziksel olarak çok güç durumda bütün hukuki yollar deneyeceğiz. Tahliye olmaması durumunda bacağının kesileceğini biliyoruz hatta ölüm tehlikesi bile var. Dosyası Yargıtay’da, kesin kararı bekliyoruz. Beklentimiz tahliye olması yönünde”.

ERGÜL TOSUN

Etiketler: