Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » TOKİ, ‘şehit’ eşine hibe edilen evin parasını istedi
TOKİ, ‘şehit’ eşine hibe edilen evin parasını istedi

TOKİ, ‘şehit’ eşine hibe edilen evin parasını istedi

Mardin’in Dargeçit ilçesinde yakılarak öldürülen Uzman Çavuş Bilal Batırır’ın eşine TOKİ tarafından hibe edilen 65 metrekare evin parası 14 yıl sonra geri istendi. Babasını 4 aylıkken kaybeden Hasan Batırır, “Benim babam bu vatan için şehit oldu. 15 yıl sonra gelip bizden bir bedel istiyorlar. Eğer bedel istenecekse, ben ilk önce bu bedeli, devletten istemem gerek. Babamı geri versin o zaman bana” diye konuştu.
Bilal Batırır’ın iki çocuğu ve eşine TOKİ’den hibe edilen 65 metrekare evin parası 14 yıl sonra geri istedi. Bilal Batırır’ın eşi Hatice Batırır, ev için ödeme talimatı geldiğinde yanlışlık olduğunu düşündüğünü, telefon açarak durumu öğrendiğinde ise olayın doğru olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

 

Eşi hayatını kaybettiğinde biri 4 aylık diğeri 2,5 yaşında iki çocukla yalnız başına kaldığını söyleyen 40 yaşındaki Hatice Batırır, “Benim vereceğim paraya onların ihtiyacı yok ama, benim ihtiyacım var. Bu parayı bizden almasınlar. İçimizi de daha fazla yaralamasınlar. Eğer alırlarsa ben bugünü hiç unutmayacağım” diye tepki gösterdi.

 

‘EŞİMİN BİR MEZARI BİLE YOK’

 

Hatice Batırır, eşi Dargeçit İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Uzman Çavuş Bilal Batırır’ı 8 Mart 1996 tarihinde evden ayrıldıktan sonra bir daha görmedi. Ertesi gün eve gelen askerler Bilal Batırır’ın teçhizatının ranzasının başında olduğunu, ancak kendisinin bölükte olmadığını haber verdi. Batırır, eşinin daha sonra yakılarak öldürüldüğünü öğrendi.

Eşinin ‘şehit’ edildiğini, bugün hala kendisi ve çocuklarının başında dua edeceği bir mezarı bile bulunmadığını belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“1996 yılında eşim Mardin Dargeçit’te şehit oldu. 23 yaşında ben iki çocukla yapayalnız kaldım. 16 yıl biz mağdur olduk. 2001 yılında Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hibe edilen bir ev vardı. 15 yıl sonra bizden bunun parası isteniyor. Benim eşim 25 yaşında gençliğinden vazgeçip vatan, milletin huzuru için canını feda etti. 2001 yılında bize hibe edilen evin şu anda parası isteniyor. Ben 4 aylık çocuğu 2,5 yaşındaki çocuğu tek başına büyüttüm. Onlara gelecek hazırlayacağım çabasıyla bir şeyler yapmaya çalışırken hibe edilen evin parası bizden isteniyor. Çocuklarımı yetim büyüttüm. Başbakanımıza sesleniyorum. Kendileri olsaydı böyle bir uygulamayı layık görürler miydi acaba? Çocuklarıma bir gelecek hazırlama çabasındayken hibe edilen evlerin parası isteniyor. Devletimiz koskoca Türkiye Cumhuriyeti, gazisine, şehitlerinin emanetine ev satacak kadar aciz değildir herhalde.”

 

‘TOKİ, 30 NİSAN’A KADAR SÜRE VERDİ’

 

TOKİ’nin ilk etapta kendilerinden 55 bin lira istediğini daha sonra 20 bin liraya indirdiğine dikkat çeken Hatice Batırır, kendisinin bir lira dahi vermek istemediğini söyledi. Batırır, “25 yaşında eşimi vermişim bu vatan için, milletin huzuru için. Yani bu gerçekten bizim canımızı acıtıyor” dedi.

TOKİ’nin 30 Nisan’a kadar süre verdiğini bu süreye kadar başvuruda bulunmazsa evin başkasına satılacağının söylendiğini anlatarak, “Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, gazisine, şehidine ev satacak kadar aciz değildir diye düşünüyorum. Kendi çocukları olsaydı böyle bir şey yaparlar mıydı, hani başına gelmeyen anlamaz. Onlardan tek isteğim bu evlerin parasını almasınlar ki bizim yüreğimizi acıtmasınlar.”

 

 

Babasını 4 aylıkken kaybeden Hasan Batırır ise babasının bu vatan için şehit olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Benim babam bu vatan için şehit oldu. 15 yıl sonra gelip bizden bir bedel istiyorlar. Eğer bedel istenecekse, ben ilk önce bu bedeli, devletten istemem gerek. Babamı geri versin o zaman bana. Şehidinin emanetine sahip çıkamıyorsa benim devletim demek ki benim babam bu devlet için boşa ölmüş. 15 yıl sonra gelip benim yaramı niye deşiyorsunuz ki. Gerek var mıydı böyle bir şeye. Devletin benim vereceğim bir 20 veya 50 milyara ihtiyacı yok ki. Buradaki amaç gaye ne düşünmek gerek. TOKİ benden bu evin parasını nasıl ister, hangi zihniyetle ister, bunu düşünemiyorum.”

 

CİHAN

Etiketler: