Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Yaşam » Türkiye’de medya ciddi zorluklarla karşı karşıya !
Türkiye’de medya ciddi zorluklarla karşı karşıya !

Türkiye’de medya ciddi zorluklarla karşı karşıya !

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin yürüttüğü Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Yayınlama Özgürlüğü Projesi” çerçevesinde Ankara’da Yayınlama Özgürlüğü Konusunda Farkındalık Artırma ve Bilgilendirme Çalıştayı yapıldı.

Ankara HiltonSa otelinde gerçekleştirilen çalıştaya katılan gazeteci, yayıncı, hukukçu ve insan hakları savunucuları Türkiye’de Yayınlama Özgürlüğü konusunda ortaya çıkan engelleri ve sorunları dile getirdiler.

AB VE TÜRKİYE’DEKİ UYGULAMALAR İNCELENECEK

Çalıştay proje koordinatörü Metin Celal’in açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşmasının ardından ilk konuşmayı yapan AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Müsteşarı İreneusz Fidos çalıştayda “Yayınlama özgürlüğü konusunda AB ve Türkiye’deki uygulamaların mevzuat ve pratik açısından inceleneceğini” söyledi.

MEDYA CİDDİ ZORLUKLARLA KARŞI KARŞIYA

AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Müsteşarı İreneusz Fidos AB’nin2014 ilerleme raporunda düşünce özgürlüğü konusunda bazı sorunları aktardı;

“2014 ilerleme raporunda da belirtildiği gibi medya bu ülkede ciddi zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Rapor da ifade Özgürlüğününönündeki bir dizi engellemelere işaret edilmiştir. Türk Hukukundaki bazı maddeler ve bu maddelerin yargıda yorumlanma biçimi, medyasahiplerine karşı yapılan medyada caydırıcı etki yaratan bazı açıklamalar gazetecilerin işten atılmaları, oto sansür ve internet sitelerinin yaygın bir biçimde yasaklanması.”