Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » ‘Üniversitelerde cinsiyet eşitliği zorunlu ders olsun’
‘Üniversitelerde cinsiyet eşitliği zorunlu ders olsun’

‘Üniversitelerde cinsiyet eşitliği zorunlu ders olsun’

Kadına yönelik şiddetin giderek artan boyutlarına dikkat çeken İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliği dersinin zorunlu ders olmasını istedi. İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) koordinatörü Nazan Moroğlu, “Kadını birey olarak gören bir yönetim gelmedikçe ve Kadın Bakanlığı yeniden kurulmadıkça, kadın sorunlarına çözüm getirmek ne yazık ki mümkün olamayacak” dedi.

 

 

“Üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliği dersinin zorunlu ders olarak müfredata girmesinin önemli bir adım olacağını” vurgulayan Nazan Moroğlu, kadına yönelik ayrımcılığın kaldırılması ve şiddetin önlenmesi için öncelikle eğitim yoluyla zihniyet değişikliğinine ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

 

 

Moroğlu şöyle dedi: “Aile içi şiddet ile yetişen çocuklar şiddete eğilimli olmaktadırlar. Ailede önlenmesi mümkün olamayan bu soruna, eğitimin ilk aşamasından başlayarak zihniyet değişimi sağlayarak son verilebilmesi mümkündür. Şiddetle Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi’nde, ve 6284 sayılı Kanunda toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik dersin ilköğretimden başlatılması kuralına yer verilmiştir.”

 

GÜLER YILMAZ

Etiketler: