Cuma , 8 Mayıs 2015
Anasayfa » Yaşam » Yargıtay, boşanma davası bitene kadar sadakat istedi
Yargıtay, boşanma davası bitene kadar sadakat istedi

Yargıtay, boşanma davası bitene kadar sadakat istedi

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kadınlardan sadece evlilikleri süresince değil, yıllarca da sürse de boşanma davası bitene kadar tam sadakat istedi. Aksi halde, kocalık görevini yapmayan ve kendisine sürekli hakaret eden kocadan bile daha ağır kusurlu sayılacağını bildirdi. Yargıtay, bu görüşle boşanma davası sürerken başkasıyla ilişkisinden çocuk doğuran kadını, kocaya kıyasla daha az kusurlu bulan mahkemenin direnme kararını kaldırdı. Yargıtay, bununla da yetinmedi; kadına nafaka ve tazminat ödenmesine hükmeden mahkeme kararını iptal ettiği gibi, kadının kocaya bu davranışıyla sadakatsizlik yaptığı gerekçesiyle tazminat ödemesine de karar verdi . Boşanmalarda eşlerden hangisinin daha ağır kusurlu kabul edileceği, bu davaların ve buna bağlı nafaka ve tazminat taleplerinin belirlenmesinde kritik önem taşıyor. Şimdi, boşanmalarda en ağır kusurlardan sadakatsizlik konusunda Yargıtay’ın en üst organı olan Hukuk Genel Kurulu’nun kritik bir kararı ortaya çıktı. Kurul’un geçen yıl verdiği ve kadınlardan yıllarca sürse de boşanma davaları bitene kadar sadakat istediği karara konu olan süreç özetle şöyle:

KOCALIK YOK, HAKARET VAR

Konya’da bir kadın eşinin kocalık görevlerini yerine getirmediğini, ayrıca kendisine sürekli hakaret ettiğini belirterek boşanma davası açtı, buna bağlı olarak maddi tazminat ve ayrıca nafaka talebinde bulundu. Bu arada, davacı kadın boşanma davası sürerken Eylül 2011’de bir başkasıyla girdiği ilişkiden bir çocuk dünyaya getirdi.

YARGITAY’A İHBAR

Dava Şubat 2012’de Ereğli 2.Asliye hukuk mahkemesince sonuçlandırıldı. Mahkeme, çiftlerin boşanmasına karar verdi. Eşlerden kocayı ağır kusurlu bulan Mahkeme,ayrıca kusurlu kocayı kadına yoksulluk nafakası ve tazminat ödemeye de mahkum etti. Dosya koca tarafından temyiz edildi. Koca, boşandığı eşinin başkasından çocuk doğurduğunu bu aşamada Yargıtay’a bildirdi, buna ilişkin delillerini sundu ve eşinin daha ağır kusurlu kabul edilerek, aleyhine olan kararın bozulmasını ve kadının taleplerinin reddini istedi.

MAHKEME KADIN İÇİN DİRENDİ

Yargıtay 2.Dairesi de kocayı haklı buldu. Daire, boşanma davası açıldıktan sonra da olsa sadakatsizlik gösteren kadının, kocalık görevini yapmayan ve hakaret eden kocaya kıyasla daha ağır kusurlu kabul edilmesini isteyerek mahkeme kararını bozdu. Ancak, yerel mahkeme, davacı kadının yanında yer almayı sürdürdü, boşanmaya ve kadına nafaka ve maddi-manevi tazminat ödenmesine ilişkin eski kararında direndi.

İÇTİHAT: SÜRESİZ SADAKAT

Direnme nedeniyle dosya, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na geldi. Genel Kurul, oyçokluğuyla, ‘koca daha ağır kusurludur’ diyen mahkeme nin direnme kararını kaldırdı, ‘boşanma davası bitmeden önce sadakatsizlik gösteren kadın daha ağır suçludur. Kendisine hiçbir ödeme yapılamaz’ diyen dairenin kararına destek verdi.

NAFAKA YOK, ÜSTÜNE TAZMİNAT ÖDEYECEK

Kurul’un bu kararına göre, boşanma davası bitene kadar sadakatsizlik gösteren kadınlar, kocalarından yoksulluk nafakası alamayacağı gibi, kendisine kıyasla daha az kusurlu sayıldığı için kocalarına ayrıca maddi-manevi tazminat da ödemek zorunda kalacak.

ADNAN KESKİN 

Etiketler: