Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Yargıtay’tan kimlikte anne ismini silen mahkemeye: Çocukları kim doğurdu?
Yargıtay’tan kimlikte anne ismini silen mahkemeye: Çocukları kim doğurdu?

Yargıtay’tan kimlikte anne ismini silen mahkemeye: Çocukları kim doğurdu?

Adana’da iki kız kardeş nüfus cüzdanlarının anne kısmında ismi yazan kişinin gerçek anneleri olmadığını öne sürüp dava açtı. Yerel mahkeme iki kardeşin nüfus cüzdanındaki anne isminin silinmesine karar verdi. Yargıtay çocukların gerçek annesi tespit edilmediği için ‘Bu çocukları kim doğurdu?’ diye kararı bozdu.

 

Adana’da yaşayan T.S. ile N.S. isimli iki kız kardeş Adana 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurup nüfus kayıtlarında anneleri olarak isim geçen kişinin gerçek anneleri olmadığını ve kayıttan silinmesini istediler. Mahkeme kardeşlerin talebini kabul edip kız kardeşlerin nüfus kayıtlarında ‘Güzide’ olan anne adlarının silinmesine hükmetti. Karar temyiz edilmeyince mahkeme hükmü kesinleşti. Karardan iki yıl sonra devreye giren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkeme kararının kanun yararına bozulmasını istedi. Son sözü söyleyen Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, yapılan işlemlerin boşluğa sebep olmaması gerektiğini hükmederek, kararı bozdu.

 

‘ANA, ÇOCUĞU DOĞURANDIR’

 

Dava dosyasını yeniden değerlendiren Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi: “4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca çocuğun anası, doğuran kadın olup mahkemece adı geçen davalıların gerçek annelerinin kim olduğu tespit edilmeksizin nüfus kayıtlarında boşluk oluşturacak şekilde eksik inceleme ile ‘Güzide’ olan anne adlarının terkine de karar verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur. Bu itibarla açıklanan nedenlerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün kanun yararına bozulmasına ve gereğinin yapılmak üzere kararın bir örneği dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verilmiştir.”

(CİHAN)

Etiketler: