Pazar , 24 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » 100’üncü yılda Çanakkale müzeleri
100’üncü yılda Çanakkale müzeleri

100’üncü yılda Çanakkale müzeleri

Bu yıl Çanakkale Savaşları’nı anmak için çok daha özel bir yıl. Savaşın 100’üncü yıldönümündeyiz. Centilmenler Savaşı’nı idrak edebilmemiz için savaşın anısına açılan müzeleri gezmemiz gerekiyor. Tüm bu müzelerde sergilenen eserler, objeler, mektuplar ve silahlar, bize o yılların korkunçluğunu, yokluğunu ve kahramanlığını sarsıcı şekilde gösteriyor. Sizin için bir liste yaptık:

 

GELİBOLU SAVAŞ MÜZESİ

Çanakkale’ye Tekirdağ üzerinden giderken içinden geçtiğiniz Gelibolu’daki Savaş Müzesi, uğrayacağınız ilk müze olabilir. Bu müzede savaşa dair çok sayıda anı bulabilirsiniz. Mektuplar, silahlar ve çeşitli savaş objeleri… Müze feribot iskelesine çok yakın. Kore Kahramanları Caddesi üzerinde bulunuyor.

 

GELİBOLU YARIMADASI’NDAKİ MÜZE VE MEZARLIKLAR

Devam edip savaşların cereyan ettiği alana gelirsiniz. Çanakkale bölgesine gidenlerin görmesi gereken en önemli yerler arasında kuşkusuz Gelibolu Yarımadası’ndaki mezarlıklar ve anıtlar geliyor. Büyük Zafer Anıtı, Conkbayırı, Anzak Koyu, Arıburnu Tabyası ve Kanlısırt. Buraları gezerken sessiz olmakta yarar var. Çünkü savaşın o korkunç gürültüsünden geriye kalan ve içinize işleyen manevi ağırlığı bu siperleri ve kanlı toprakları gezerken duyarsınız. En önemlisi, şehit düşen askerlerin kimlikleri. Şehitlerin isimlerini okuyun ve Osmanlı Devleti’ni çokuluslu bir imparatorluk yapan o kozmopolit yapıyı daha iyi anlayın. Gelibolu yarımadasında onlarca şehitlik, koy, tepe ve sırt bulunuyor. Elinizde bir kitap olsun ve Alçıtepe Mevkii’ndeki savaşları hatırlayın. Kilitbahir Kalesi, Namazgâh, Rumeli Hamidiye ve Rumeli Mecidiye Tabyalarını dolaşın. Tepelerde saklanmış Alman yapımı Krupps toplarını görün. Çanakkale Limanı’ndaki Nusrat Mayın Gemisi’ne bir selam verin.

 

BİGALI KÖYÜ MÜZESİ

Atatürk’ün bir müddet karargâh olarak kullandığı ev restore edilerek müze olarak hizmet vermektedir. Müze Bigalı köyündedir.

 

BÜYÜK ANAFARTA KÖYÜ BARIŞ VE ÖZAY GÜNDOĞAN MÜZESİ

Özay Gündoğan’ın yıllar süren çabaları sonucu açtığı özel bir müze. Anafartalar bölgesine gidildiğinde mutlaka görülmeli.

 

ALÇITEPE SALİM MUTLU MÜZESİ

İki bölümden oluşan müzede Çanakkale Savaşları’nda kullanılan savaş kalıntılarından örnekler var. Bölgede yapılan ilk müze olması nedeniyle ilginç.

 

ALÇITEPE SAVAŞ GALERİSİ VE SEDDÜLBAHİR ÇANAKKALE SAVAŞLARI GALERİSİ

Yahya Çavuş Şehitliği’nin bulunduğu Seddülbahir köyünde bulunan savaş galerisi iki bölümden oluşuyor. Müzede savaşta kullanılan çeşitli silah ve mühimmatlar var.

 

ÇANAKKALE BOĞAZ KOMUTANLIĞI MÜZESİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın bünyesindeki bir müzedir. Deniz Savaşları’nı daha iyi öğrenmek için mutlaka gezilmeli.

 

HİSART MÜZESİ

İstanbul’dan ayrılamayanlar için de müzeler var. İstanbul Çağlayan’daki Hisart Müzesi Çanakkale Savaşları’nı dioramalarla yani küçük canlandırmalarla görebileceğiniz yegâne müze. İşadamı Nejat Çuhadaroğlu’nun çabalarıyla hayata geçen müze sadece Çanakkale’yi değil, tüm önemli savaşları hissettiren başarılı bir canlı örnek.

 

İŞ BANKASI MÜZESİ

Türkiye İş Bankası’nın Sirkeci’deki müzesi de savaşın 100.yılında Çanakkale’ye ev sahipliği yapıyor. “Derinlerden Siperlere Çanakkale 1915” adlı sergi, Çanakkale’ye gidemeyenler için gezilebilecek bir sergi. Serginin küratörlüğünü Savaş Karakaş, danışmanlığını ise Prof. Dr. Haluk Oral yapıyor. Sergide savaşı görerek hissetmenizi sağlayan eserlerin yanısıra ilk kez sergilenen Mustafa Kemal’in el yazısıyla imzaladığı üz askeri emir de sergileniyor. Sergi 15 Ağustos’a kadar İş Bankası Müzesi’nde görülebilir.

 

Etiketler:

Hakkında Murat Erdin

Murat Erdin