Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » 2015’te döviz ve sermaye kontrolü mü geliyor
2015’te döviz ve sermaye kontrolü mü geliyor

2015’te döviz ve sermaye kontrolü mü geliyor

Bildiğiniz gibi gelişmiş ülke merkez bankalarının kararları gelişmekte olan ülkeleri yakından ilgilendiriyor.

Niye yakından ilgilendiriyor bu kararlar gelişmekte olan ülkeleri?

Çünkü 2013’ün mayıs ayında Amerikan Merkez Bankası’nın varlık alımlarını azaltacağını söylemesinin ardından gelişmekte olan ülke piyasalarında şoklar yaşanmaya başladı.

İşte bu konuyu ele alan bir çalışma IMF internet sitesinde24 Aralık 2014’te yayınlandı. “Spillovers from United States Monetary Policy on Emerging Markets: Different this time?” başlıklı çalışma J. Chen, T. Mancini Griffoli ve Ratna Sahay tarafından yapılmış.

Bu çalışmaya göre; Amerikan para politikası gelişmekte olan ülkelerin sermaye akımları ve varlık fiyatları üzerinde şok etkisi yaratıyor. Ve uzun dönemli Amerikan bono faizlerinin etkisi gelişmekte olan ülke varlık fiyatlarında daha etkili oluyor. Yine gelişmekte olan ülke ekonomilerinin temel göstergelerinin tutarlı olması yani yüksek büyüme hızı, cari açığın olmaması, düşük enflasyon ve iç borçlanma içerisinde yabancıdan alınan borç oranının az olması Amerikan para politikasının şok etkisini azaltıyor.

Gelelim bütün bunları niye anlattığımıza…

Anlattık çünkü, bu çalışmada 2015 içerisinde Amerikan Merkez Bankası faiz artırdığında temel göstergeleri tutarlı olmayan gelişmekte olan ülkelerin kısa vadeli tedbir olarak döviz kontrolü ve sermaye kontrolü yapması öneriliyor.

O hâlde Türkiye ekonomisine baktığımızda, düşük büyüme hızı, yüksek cari açık, yüksek enflasyon ve iç borç içerisinde yabancı borç payının yüksek olduğunu görüyoruz.

Demek ki Türkiye kısa vadeli önlem olarak döviz kontrolü ve sermaye kontrolü yapacak ülkeler arasına girebilir. Anlayacağınız önümüzdeki dönemde negatif sürprizlerle karşılaşabiliriz.

Yeni yılınız kutlu olsun.

 

***

 

Engin Ardıç Halide Edip’e niye düşman

 

Namaz kılmaz, oruç tutmaz, yaşı gelip geçtiği hâlde Hacca da gitmeyen, bu arada zekât da vermiyormuş, hem ateist hem İslamcı, Cem Uzan’ın Star gazetesinin 9 Kasım 2002 tarihli nüshasında dönemin siyasetçilerine orço Abdullah, pezo Vecdi, hibino Recep, beşlik Bülent, tekerlek Abdüllatif gibi sıfatlar takan, herkesin karısına kızına taciz yazıları yazan paralel Engin Ardıç Sabah gazetesinde 26 Aralık 2014 tarihli yazısında Halide Edip Adıvar’ı aklınca küçümsüyor. Çünkü Halide Edip İstiklal Savaşı’na katılıyor. İşte bu nedenle İstiklal Savaşı’na katılanlardan ve savaşın marşı İstiklal Marşı’ndan hiç hoşlanmıyor Engin. Biliyorsunuz, 28 Aralık 2014 tarihli yazısında marşın kaldırılmasını istiyor.

Gelelim Halide Edip’e niye düşman olduğuna?

Düşman, çünkü Halide Edip, işgale karşı halkı harekete geçirmek için Sultanahmet Meydanı’nda binlerce kişiye yaptığı konuşmada “milletler dostumuz hükümetler düşmanımızdır” diyerek cesaretini gösterdi. Yine “Sultan’da yürek Selanik” diyebilecek kadar cesur bir kadındı.

Ve hiçbir kitabını okumadan, herhalde birinden işitmiş olacak, şöyle söylüyor Engin Ardıç; “Halide Edip önemli bir yazar değildir. Sinekli Bakkal da kötü bir romandır.” Yani cahil cesaretiyle kestirip atıyor. Çünkü Halide Edip’in bütün kitapları okunduğunda “önemli değildir” türünden keskin bir yargıda bulunulamaz.

Tut ki öyle olsun. Ama Halide Edip’te sende olmayan mangal gibi yürek var. Niye mangal gibi yürek var? Çünkü Engin’in göklere çıkarttığı Halife Sultan’ın Kürt Mustafa Paşa mahkemesinin idam ilamı ve fetvasında İstiklal Savaşı’nı yaptıkları için idama mahkûm ettirilen ilk yedi kişiden biri Halide Edip oluyor.

Peki, kim bu idam mahkûmları?

İdam mahkûmları şunlar; Mustafa Kemal Paşa, Bekir Sami Bey, Dr. Adnan, Halide Edip, Kara Vasıf, Ali Fuat Paşa ve Ahmet Rüstem.

Ve o küçümsediği Halide Edip Sakarya Meydan Muharebesi’nde ateş altında siperden sipere koşuyor.

Ya sen! Sakarya’dan 93 yıl sonra, Avusturya’da televizyonda Gezi olaylarını görünce, bu ülkede devrim olduğunu düşünüp korkup iltica etmeye kalkıyorsun. Bir Halide Edip’e bak, bir de kendine bak.

[email protected]

 

*

Not :

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Süleyman Yaşar

Süleyman Yaşar
Süleyman Yaşar, Türk yazar, öğretim üyesi, eski bürokrat ve gazeteci. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili olarak bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisidir.