Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Yazarlar » Gidenler, kalanlar ve keşke gitmese dediklerimiz
Gidenler, kalanlar ve keşke gitmese dediklerimiz

Gidenler, kalanlar ve keşke gitmese dediklerimiz

Sezonun bitimine az bir süre kala diziler yavaş yavaş final yaparken ülkemizde azımsanmayacak orandaki yabancı dizi takipçilerinin gözü kulağı da New York’tan gelecek habere kilitlendi. Maalesef haberler pek iç açıcı değil. ABC, Showtime, FOX, The CW ve CBS gibi bu işin önemli kanallarında 30’dan fazla dizi iptal edildi. Bazılarının akıbeti ise hâlâ belirsiz.

 

Gidenlerden başlarsak, bu sezon çok garip bir şey oldu. Birçok dizi daha ilk sezonu tamamlamadan ya da sezon biter bitmez yayından kaldırıldı. “Gracepoint”, “Utopia”, “Manhattan Love Story”, “The Messengers” ve “State of Affairs” bunlardan sadece birkaçı. İşin daha ilginci bazı dizilerinse ilk bölümü dahi yayınlanmadı. 1960’larda NASA’da geçen bir uzay komedisi “Mission Control” ve Connecticut’ın en özel kulübünün sahibi güçlü ve varlıklı Holmes ailesinin maceralarını anlatan komedi dram türündeki “Members Only” gibi!

 

Kalanların büyük bir kısmı ise kendi türlerinin önemli temsilcilerinden oluşuyor: “Criminal Minds” (11. Sezon), “The Big Bang Theory” (9. Sezon), “Supernatural” (11. Sezon) ve “The Vampire Diaries” (7. Sezon) gibi… Sektörde yerini artık garantileyen “The 100” (3. Sezon), “The Originals” (3. Sezon), “Grimm” (5. Sezon) ve “Arrow” (4. Sezon) gibi dizilerin yanı sıra ilk sezonları ile fırtına gibi esen “How to Get Away with Murder”, “The Flash”, “Black-ish” de şimdiden yeni sezonları dört gözle beklenen diziler arasında. Ancak bazı dizilerin gösterdikleri düşük performansa rağmen yeni sezon onayını nasıl aldıkları ise gizemini koruyor. “CSI:Cyber” (2. Sezon), “Secrets and Lies” (2. Sezon) ve “Sleepy Hollow” (3. Sezon) bunlardan birkaçı.

 

Bir de yayından kaldırıldığını duyduğumuzda hüzünlere gark olduğumuz, keşke bitmese dediğimiz diziler oldu bu sezon. Alışılageldik profilin dışında bir polisin hikâyesinin anlatıldığı “Backstrom”, seri cinayetlerin katillerle yavaş yavaş onların karanlığına sürüklenen FBI ajanının hikâyesini anlatan “The Following”, metafizik dünyadan gelen tehlikelere karşı dünyayı korumaya çalışan “Constantine”, 200 yıldır ölemeyen ve ölümü araştıran adlı tıp çalışanının maceralarını konu alan “Forever”, taciz vakalarını çözen ekibin hikâyesini anlatan “Stalker” izleyicilerin çoğunun yayından kaldırılmasına ciddi tepkiler verdiği diziler oldu. Twitter’da, #saveforever, #saveconstantine gibi etiketlerle destek toplanmaya çalışıldı. Ayrıca yayından kaldırılmaması için imza kampanyaları başladı ki imza sayısı şimdiden onbinleri geçmiş durumda!

 

Tüm bu olup bitene bakıldığında bu sezon yayıncı kuruluşların çok sabırsız oldukları görülüyor. Bazı dizilerde seyircinin alışma süresi bile beklenmiyor. Böylece büyük potansiyele sahip dizilere yazık ediliyor. Tabii bunda eski moda reyting ölçme sistemi de sorumluluk sahibi. Yayıncılar izleyicilerin televizyon alışkanlıklarının değişmesi durumunu es geçiyorlar. İnsanlar artık sadece televizyondan değil farklı mecralardan dizileri takip edip desteklerini de sosyal medya üzerinden paylaşıyorlar. Yeni ölçüm politikaları geliştirilmedikçe ne kaliteli diziyi kalitesizden ayırmak ne de seyircinin tepkisini yakından görmek mümkün olacak!

 

***

 

Eşek şakasında sınır tanımayan TV showları

 

Güneydoğu Asya ülkesi Kamboçya’dayız. Yerel bir televizyondaki Anneler Günü özel yayınına katılan 13 yaşındaki Autumn Allen adlı Amerikan asıllı şarkıcı, ABD’de yaşayan annesini altı yaşından beri görmediğini ve hayalinin bir gün onunla tekrar görüşmek olduğunu söyledi. Sunucu bu hayalini gerçekleştirdiklerini söyleyince ağlamaya başlayan genç kızın karşısına annesi yerine onun gibi giyinmiş bir komedyen çıktı. Tabii bu durum hemen tepki gördü. Sosyal medya ayaklandı. Yapılanın acımasızlık ve saygısızlık olduğu konusunda birleşen insanların tepkisi üzerine televizyon, Autumn’dan ve halktan özür diledi. Autumn onları affettiğini söylese de reyting yüzünden insanların canı yanmaya devam edecek!

 

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Betül Tansel

Betül Tansel