Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Yazarlar » AKP iktidarı 47 milyar dolarlık özelleştirme, 151 milyar dolarlık devletleştirme yaptı
AKP iktidarı 47 milyar dolarlık özelleştirme, 151 milyar dolarlık devletleştirme yaptı

AKP iktidarı 47 milyar dolarlık özelleştirme, 151 milyar dolarlık devletleştirme yaptı

Bildiğiniz gibi özelleştirme, kısaca, devletin ekonomideki payının azaltılması olarak tanımlanır. Böylece devlet ticarette vatandaşa rakip olmaz. Devlet tam kamusal ve yarı kamusal malları üretir ve gelir dağılımda adaleti gözetir. Bu arada piyasaların işleyiş kurallarını koyar ve denetler.

Niye yaptık bu tanımı?

Şundan yaptık, çünkü AKP iktidara piyasa dostu olduğunu söyleyerek geldi. Ama devletçi bir partiye dönüştü.

Nasıl mı?

Şöyle; AKP hükümetleri döneminde 47 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. Ama son üç yılda 151,2 milyar dolarlık devletleştirme yapılıp vatandaşın şirketleri ve parası devlete aktarıldı. Böylece devlet ekonomide ticaret yapan ve vatandaşın cebinden parasını alıp lüks harcamalarda kullanan bir araca dönüştü. Hatırlayacaksınız Turkcell, Digiturk şirketleri devletleştirildi ve yönetimine siyasi iktidara yakın kişiler getirildi. Yine 4000 özel dershane devletleştirildi.

Bu arada sadece son üç yılda devletin lüks harcamalarını karşılamak için vergiler ve kamu fiyatları yüzde 6 oranında artırıldı. Böylece son üç yılda toplam 128,7 milyar dolar tutarında para vatandaşın cebinden ilave olarak alındı. Dolayısıyla devletin ekonomi içerisindeki payı artırıldı. Yani kamu harcamalarının milli gelir içerisindeki payı yüzde 33’ten yüzde 40’a yükseldi. Halbuki son üç yılda lüks ve popülist kamu harcamalarına giden 128,7 milyar dolar vatandaşın cebinde kalsaydı çok daha verimli olarak kullanılabilirdi.

İşte son üç yılda devlete aktarılan özel sektöre ait şirketler ve iktidarın lüks tüketimini ve popülist harcamalarını karşılamak için alınan ilave paranın tutarı 151,2 milyar dolara yükseldi. Bu arada devletin kuracağı üç katılım bankasının maliyetinin bu rakamlara dâhil olmadığını hemen belirtelim.

Anlayacağınız AKP iktidarı, devleti, sürekli büyüyen ve her şeyi yiyerek tüketen canavara yani Leviathan’a dönüştürdü.

[email protected]

Etiketler:

Hakkında Süleyman Yaşar

Süleyman Yaşar
Süleyman Yaşar, Türk yazar, öğretim üyesi, eski bürokrat ve gazeteci. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili olarak bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisidir.