Salı , 10 Mart 2015
Anasayfa » Yazarlar » Alışılmış hikâyeye beklenmedik ilgi: ‘Paramparça’
Alışılmış hikâyeye beklenmedik ilgi: ‘Paramparça’

Alışılmış hikâyeye beklenmedik ilgi: ‘Paramparça’

Bu sezon birçok iddialı yapım vardı ama şimdiye kadar seyirciler tarafından onaylanan tek dizi “Paramparça” oldu! Peki, aslında çok farklı bir hikâye sunmayan bu dizi neden bu kadar beğenildi?

Burada aslan payını İntizar’a veriyorum. Kendisi zaten hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip. Bunun yanında sesinin öyle bir tınısı var ki bu topraklarda yaşayan birine ulaşmaması düşünülemez. Çok mu iddialı oldu? Ihlamurlar Altında dizisinde seslendirdiği parçanın diziye katkısı benim için yeterli bir referans! Paramparça da İntizar’ın seslendirdiği parça ile tanıtımını yaparak daha çok kişinin dikkatini çekmeyi başardı.

Konu, hastanede karışan kız çocukları yüzünden iki ailenin içine düştükleri durum ve almak zorunda kalacakları kararlar üzerinden ilerliyor. Hikâyenin hızla ilerlemesi ve iki bölümde herkesin durumun farkına varması izleyici açısından izlemeyi teşvik eden bir durum. Yan rollerdeki karakterler başarılı!

Nurgül Yeşilçay (Gülseren) ve Erkan Petekkaya’nın (Cihan) kimyası tutmuş. Ama dizinin sıkıntılı kısmı özellikle Gülseren’in kızı hakkındaki gerçeği öğrendiğinde gösterdiği daha doğrusu göster(e)mediği tepki. Sanki hayatı boyunca böyle bir âna hazırlanmış ya da biz abartıyoruz. Bir insanın çocuğunun başkası olduğunu öğrenmesi hayatın rutinine dair bir şey değil oysa. Çocuğu karışan diğer anne Dilara’nın tepkileri ve davranışları tabiatı da gözönüne alındığında gayet gerçekçiydi. Burada ya senaryo da ya da oyunculukta bir sıkıntı var. Cihan ve Gülseren karakterleri sadece aralarındaki çekime ve aşka odaklanmış durumdalar. Çünkü onlardan seyirciye başarıyla geçen sadece bu!

Dizide ergenleri gerçekten ergenlerin canlandırması ise artık 30 yaşındaki ergenlerden kurtulduğumuzun göstergesi! Abartısız kutlanacak bir durum! Alina Boz (Hazal) ve Leyla Tanlar (Cansu) her ikisi de rollerin/ karakterlerinin hakkını başarıyla veriyorlar. Bu Hazal’ın şimdiden almaya başladığı olumsuz yorumlar ve Cansu’nun o kırılgan tavrıyla ama ona zıt azmiyle kendisini sevdirdiğini gösteren yorumlarla da ortaya çıkıyor. Bir de Cansu’nun abisi Ozan (Burak Tozkoran) var. Ancak karakterin birden bire sebepsiz yükselmeleri dışında şimdiye kadar hikâyede üstleneceği role dair bir fikir sahibi olamadık!

Dizileri kendi rutinimizden biraz olsun sıyrılmak için izleriz. Farklı hikâyeler duymak isteriz. Ama bu aralar ülkemizde ve dünyada olup bitenler nedeniyle biraz bilindik şeylere ihtiyacımız var toplumca! Paramparça’nın birçok artısı bir yana izleyiciden gördüğü büyük taltifi böyle okumak mümkün! Kendimizi güvende hissetmek için alıştığımız şeyleri görmek istiyoruz ekranlarda! Bir de kimse kimsenin karısını kocasını elinden almayıp biten ilişkiler üzerinden doğan bir aşk ve beraberinde getireceği zorlu süreç seyirciyi çeken diğer bir ayrıntı! İnternette ve sosyal medyada olumlu tepkilerle yoluna devam eden Paramparça, en azından bu sezon için yüksek reytingleri garantilemiş görünüyor. Gerisini de zaman gösterecek!

 

***

 

‘Beter Böcek 2’ geliyor!

 

Beter Böcek’i bilmeyeniniz yoktur herhalde. Tim Burton’un 1988 yapımı fantastik komedi filmi Beetlejuice/ Beter Böcek ciddi bir hayran kitlesine sahip ülkemizde! Yeri geldikçe konuşmalarda da adı geçen bir karakter Beter Böcek bizim için! Tim Burton’dan gelen açıklamaya göre Beter Böcek devam filmiyle yakında karşımızda olacak! Karakteri yine Michael Keaton canlandıracak. Burton’ın da dediği gibi ondan başkası bu rol için düşünülemezdi zaten. 20 Şubat’ta “Big Eyes” adlı filmi Türkiye’de vizyona girecek olan Burton, Keaton ile senaryo üzerinde çalışmaya başladı bile! Eğer Burton’un tahminleri tutarsa kısa bir zaman sonra Beter Böcek’imize kavuşacağız. Şu hayatta güzel şeyler de oluyor işte!

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Betül Tansel

Betül Tansel