Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » Babalar gibi makam filosu
Babalar gibi makam filosu

Babalar gibi makam filosu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “1 milyon liralık” Mercedes marka makam aracı satın alması ile gündeme gelen “makam aracı saltanatının”, ekonomi bakanlarını da sıçradığı ortaya çıktı. Bu bakanların başında ise, yıllardır vatandaşlara, tasarruf tavsiyesinde bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın gelmesi dikkat çekti. Babacan’ın, bazıları kamu bankaları adına kayıtlı, üçü Mercedes marka, biri de Land Cruiser olmak üzere toplam dört ayrı makam aracı bulunuyor. Eş ve çocuklar ile akrabaların da kullandığı araçlar dikkate alındığında Babacan’a, mini bir makam araç filosunun hizmet ettiği görüldü. Babacan’ın “makam araç” filosunun ayrıntıları şöyle:

ÜÇ AYRI MERCEDES

Uluslararası kuruluşlar nezdinde “kredibilitesi” hükümetten daha yüksek olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın başı “makam araçları” ile dertte. Özellikle, eş, çocuk ve akrabalarının, kamu bankaları ve diğer kurumlar adına kayıtlı araçları kullanması, ekonominin kilit kurumlarında da bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Taraf’ın Hazine Müsteşarlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Babacan Ankara’daki çalışmalarında birisi zırhlı olmak üzere iki ayrı Mercedes S350 kullanıyor. Yani Ankara’da iki ayrı Mercedes makam aracı bulunyor. Bunun dışında bir de Toyota Land Cruiser V8 bulunuyor. Bu araç da karlı havalarda, hafta sonları ve ailecek bir yere gidildiğinde kullanılıyor. Zırhı olmayan Mercedes ile Toyota’nın kamu bankaları tarafından alındığı öğrenildi. Babacan’ın, İstanbul’da da, zırhsız bir S Class Mercedes kullandığı öğrenildi.

AİLENİN KULLANDIĞI ARAÇLAR

Bu arada, Babacan’ın eş ve çocukları ile yakın akrabalarının kullandığı araçlar da ekonomi bürokratları arasında tartışma konusu oldu. Babacan’ın yakın çevresi tarafından kullanılan araçların plakaları, yaptıkları kilometreler, kullandıkları akaryakıtlar listeler halinde elden ele dolaşıyor. İddialara göre, Babacan’ın eşine Ankara’da Audi A6 tahsis edilirken, çocuklarına da şoförlü olarak Passat marka makam araçları hizmet ediyor. Bunun dışında, Babacan’ın yakın akrabaları da, zaman zaman araç kullanıyorlar. Yakın abraların kullanımı için ise Fluence modeli araçlar uygun görüldü. Bu araçların da kamu bankaları tarafından kiralandığı öğrenildi.

BAKANDAN 8 ADET LÜKS ARAÇ

Ekonomi yönetimi ilginç bir sipariş ile çalkalanıyor. Ekonomi kulislerinde dolaşan bilgilere göre, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın dışında, bakanlardan birisi “bir kamu bankasına”, 8 Audi A6 ve 14 tane full donanımla Passat marka makam aracı satın alınması veya kiralanması için talimat verdi. Araçlar, bakanın makam hizmetlerinde kullanılacak. Banka yönetimi de bakandan gelen talimat üzerine, yeni filo için harekete geçti. Ancak henüz araçlar teslim edilmedi. Kamu bankalarının bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Babacan’ın ise bu talebe karşı çıkmaması, bürokratları da şaşırttı. Üç dönem kriterine takılan ve siyaseti bırakacağını açıklayan Babacan’ın, son dönemde kritik hiçbir karara imza atmak istemediği öne sürülüyor. Babacan’ın, bürokratlarına da sık sık, “20 yıl sonra da sizi hakimin karşısına çıkaracak imzalardan kaçının” uyarısında bulunduğu belirtildi. Ekonomi bürokratları arasında, ekonominin gizli patronunun “Yiğit Bulut” olduğu konuşuluyor. Bulut, hâlen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomi baş danışmanlığı görevini yürütüyor.

HÜSEYİN ÖZAY

Hakkında Hüseyin Özay

Hüseyin Özay