Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Yazarlar » Batman ve yaklaşan seçimler
Batman ve yaklaşan seçimler

Batman ve yaklaşan seçimler

 

 

Çok değil, 70 yıl önce 14 hanelik bir köydü. Raman Dağı’nda petrolün keşfedilmesi ve ardından Türkiye’nin ilk rafinerisinin kurulmasıyla birlikte hızlı bir büyüme gösterdi.

14 hanelik köy, büyük bir kente dönüştü.

Batman bugün bir sanayi ve tarım kenti özelliği taşıyor.

Dinamik ve kendine güvenen…

Oysa doksanlı yıllarda hayalet bir şehir hâline getirilmişti. Güpegündüz cinayet işleyenler, geceleri buraları insansızlaştırmıştı.

Önce faili meçhul cinayetlerle anıldı. Daha sonra ise kadın intiharları ile Türkiye gündemine oturdu. Çok zor günler geçirdi. Ancak tüm bu zorlukları aşmasını bildi.

Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir ile sohbet ediyoruz.

Demir’in ifadesine göre, burada 57 irili ufaklı fabrika faaliyet göstermektedir. Şu anda 160’a yakın müracaat var.

Abdulkadir Demir, çözüm sürecinin buradaki yatırımların artmasına büyük katkı yaptığını ifade ediyor.

Kent üzerinde büyük bir sakinliğin hâkim olduğunu hissediyorum.

Şaşırıyorum.

Şaşırıyorum, çünkü 6-7 Ekim hadiselerinin başlamasından çok kısa bir süre önce bu kente gelmiş ve buradaki “yüksek gerilimi” gözlerimle görmüştüm. Büyük bir öfke ve kızgınlık vardı. Oysa bugün durum böyle değil.

Bunun nedenini HDP’li Belediye Başkanı Sabri Özdemir’e soruyorum.

Yanıt şu: “6-7 Ekim olaylarından hep birlikte dersler çıkardık.

Devam ediyor: “O günlerde, partimizin yöneticileri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile birlikte zorbalığa ve yağmaya karşı ciddi bir duruş sergiledik. Barışçı gösteriler bir anda şiddet kullanımına dönüştü. Kim olduklarını bilmediğimiz bazı kişiler yüzlerindeki maskelerle ortaya çıktılar. Ellerindeki molotoflarla her yeri yakıp yıktılar. Tabii ki bazı gençleri de etkileyerek olayların büyümesini sağladılar. Biz daha ilk andan itibaren olaylara müdahale ettik. İstenmeyen gelişmelerin önüne geçmeye çalıştık.

Kobani Eylemleri’nden sonra da burada çok sayıda gösteri yapılmış. Ortalığı karıştırmak isteyenler olmuş. Ancak gerekli önlemler alınınca bu kişiler başarılı olamamışlar.

Kobani’nin, IŞİD’den temizlenmesinden sonra yapılan sevinç gösterilerini kullanmak isteyenler bir kez daha sahneye çıkmışlar.

Sabri Özdemir, anlatmaya devam ediyor: “Gösterilerin başladığı an köydeydim. Şehre indim. İnsanlar toplanmış kutlama yapıyor. Provokatörler bunu fırsat bilerek harekete geçmeye başlamışlardı. Hemen belediyenin önüne bir müzik sistemi kurdurduk. Halaylar çekildi, şarkılar söylendi. Böylelikle ‘maskeli gruba’ engel olduk. Bundan sonra da pek çok gösteri oldu. Hiç birinde şiddet kullanılmadı.

Sabri Özdemir’in son sözleri şöyle: “Seçim tarihi yaklaştıkça taraflara üsluplarına daha çok dikkat etmeleri gerektiğini söylüyoruz. Amacımız büyük bir olgunluk içinde seçimlere gitmektir.

Oy verme günü yaklaştıkça, eski seçim günlerinden farklı olarak tansiyon artmıyor, gerginlik yerini sağduyuya bırakmış.

Bunun bir sebebi geçmiş olaylardan çıkarılan dersler ise, diğer bir sebebi de toplumun, HDP’nin barajı aşarak güçlü bir biçimde parlamentoya gireceğine dair inancıdır. Burada daha önce olduğu gibi HDP ve AK Parti yarışıyor.

Ancak durum bu kez eskisinden biraz farklıdır. Kiminle konuşursanız konuşun Batman’da HDP’nin oylarını artıracağını söylüyor. Belirgin bir biçimde HDP’nin bir üstünlüğü sözkonusu. Bugüne kadar HDP’ye oy vermeyen pek çok insan yüksek sesle bu partiye oy vereceğini söylüyor.

Anladığım şu: İnsanlar, yasal yollarla da hak ve adalet mücadelesinin yapılabileceğinin farkındadırlar. Çoğunluk, “silahların patlamasını ve savaşın yeniden başlamasını” kesinlikle istemiyor.

Not: Bir gün yolunuz Batman’a düşerse, Çömçe Lokantası’na uğramayı ihmal etmeyiniz.

Orada sizleri güleryüzlü personel beklemektedir.

Ve bir de nefis yemekler.

Özellikle döner, kuzu haşlama ve sac tavayı öneririm.

Bu arada künefeyi de ihmal etmeyin.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

 

Etiketler:

Hakkında Enver Sezgin

Enver Sezgin