Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Böyle buyurdu siyaset
Böyle buyurdu siyaset

Böyle buyurdu siyaset

Süperrrr Lig kulüplerinin rüyası sonunda gerçekleşiyor. Naklen yayın gelirlerini kendileri pazarlayacak.

Bunda elbette Kulüpler Birliği Başkanı’nın siyasi desteği önemli. TFF Başkanı YD’nin tam da genel kurul öncesi bu talebe direnme gibi bir seçeneği yok. YD, ya bu talebin gereğini yerine getirecek ya da TFF başkanlığına elveda diyecek.

YD’nin direneceğini de kimse beklemiyor zaten. Kulüpler Birliği Başkanı’yla iki gün önce yaptığı toplantı sonrası bu önerinin altının doldurulması, bazı aşamalardan geçirilmesi gerektiğini söylemiş; ancak bu talebin hiçbir düzenlemeye ihtiyaç duyulmadan aynen hayata geçirileceğinden kimsenin kuşkusu yok.

Kulüplerin naklen yayın gelirlerinin yönetiminin kendilerinde olması en doğal hakları; ancak bu sağlıklı bir futbol ve kulüp yapısıyla kabul edilebilir.

Bozuk futbol sistemimizle, sağlıksız ve sorumsuz kulüp yapılarıyla bu olanağı kulüplere vermek öncelikle kulüp başkanlarına, yöneticilerine ve futbol rant paydaşlarına yarar.

Avrupa’nın 8. futbol ekonomisine sahibiz –bu ekonomik büyüklüğe rağmen futbol kazançlarından en az vergi alan istisna bir ülke olduğumuzu da belirtelim–. Son yıllarda lüks ve modern futbol arenaları yapma yarışına girdik, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın asli görevi lüks futbol arenaları inşa etmek. Bunlara rağmen FIFA sıralamasındaki yerimiz 56. UEFA ligine çok takımla katılım şartı olan ilk 12’ye kıl payı girebiliyoruz. Avrupa ve Dünya Kupaları elemelerinde son yıllardaki perişanlığımız malum.

Demek ki para her şeyi çözmüyor. Avrupa’nın 8. futbol ekonomisine sahip bir ülkenin durumu bu olmamalı. Futbolumuzun seviyesi para yönetiminde ve organizasyondaki beceriksizliğimizin en somut göstergesi.

Futbolumuzun ve kulüplerimizin sağlıksız yapısını düzeltmeden, temel sorunlarını çözmeden yabancı oyuncu sayısı serbestisi ve kulüplere naklen yayın gelir pazarlaması hakkı verilmesi bozuk yapıya katkıdan başka bir şey sağlamaz.

Seçim öncesi Süperrr Lig kulüplerine bu armağanı siyasi kimliğiyle Kulüpler Birliği Başkanı takdim ediyor. Zaten mevcut kulüp yapılarının devamı için sürekli siyasi iradenin isteği doğrultusunda hareket eden kulüp başkan ve yöneticileri bu durumdan çok memnun olacaklar.

Böyle buyurdu siyaset, gereği yapılacak.

 

HAZIR ALTYAPIDAN BİLE YARARLANAMAMAK

Birkaç gün önce basında okuduğumuza göre son Dünya Kupası şampiyonu Almanya’nın U17 milli takımında 7 Türk varmış. Diğer kategorilerde de onlarca Türk çocuk varmış.

Eski TFF Avrupa izleme komitesi antrenörü Turgay Hardal, Alman U17 takımının Portekiz’deki Algardo Kupası’nı her ülkeden yetenek avcılarının izlediğini ancak Türkiye’den hiç kimsenin gelmediğini belirtmiş.

TFF eski Almanya temsilcisi Erdal Keser de TFF’nin Almanya bürosunun kapatıldığını, 10 yıllık çalışma sonuçlarının ve dataların çöpe atıldığını söylemiş.

Yoruma ve fazla söze gerek yok sanırız.

 

BRUGGE’DEN ÇIKARTILACAK DERS

Avrupa Ligi’nde Liverpool müsabakaları dâhil çok iyi performans gösteren ve tüm futbolseverleri umutlandıran Beşiktaş elendi.

Beşiktaş’ın rakibi Brugge takımı ve teknik direktörü her iki müsabakada da bize futbolun nasıl oynanması gerektiğini, takım oyununun ve disiplininin ne olduğunu ve nasıl tur atlanabileceğini çok basit ve net biçimde gösterdi.

Yıldızları olmayan sıradan bir Avrupa takımının her iki müsabakasından umarız tüm futbol antrenörlerimiz, teknik direktörlerimiz, futbol eğitim, altyapı ve gelişiminden sorumlu yöneticilerimiz (!) gereken dersleri çıkarabilmiştir.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Haluk Çetin

Haluk Çetin