Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Böyle ülkeye böyle futbol
Böyle ülkeye böyle futbol

Böyle ülkeye böyle futbol

Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Fenerbahçe takım otobüsüne yapılan saldırı bize çok yakıştı. Üzerimize cuk oturdu. Tek sorun yıllardan beri giydiğimiz, kendimizi kral sandığımız kostümü ayna karşısında görmek oldu. Hepimiz kendimizi yakışıklı zannederken, üzerlerimizdeki yıllanmış pespayelikle yüzleşmek zorunda kaldık. Bu yüzden hep bir ağızdan söylendi: “Bu bize hiç yakışmadı.” Hayır. Biz tam olarak da buyuz. O yüzden en çok bize yakıştı.

Biz ne zamandır “Aslında çok güzel insanlar” değiliz. Kavgacı, kaba, şiddet meraklısı, “karı-kız” sevdalısı, höt zöt adamlarız. Bu olay özelinde fazla derinlemesine analiz yapmak anlamsız. Eğer illa yapacaksanız da arkasında siyasi birtakım faaliyetler aramak yerine sokağa bakın. Bu ülkenin sokakları alabildiğine kirli iken o sokağın çocuğu futbol mu temiz olacaktı?

Kabadayılığın hükmen galip geldiği futbolumuzda aklınca hakkını aramak isteyen, kafası atan herkes bunu yapmış olabilir. Televizyondan üç yaşındaki çocuğun bile anlayabileceği üç fişek deliği yayınlanmışken, “Taş da olabilir” diyen bir devlet varken bu olayı kriminalize etmek anlamsız. Adam sorunu çözmek değil üstünü örtmek istiyor. Failleri bulsa n’olur? En fazla yeni yeni Ogün Samastlar olur. Onu da yersen!

Evet. Bir felaketten dönüldü. O otobüsteki 44 kişi ölebilir, uçuruma hep birlikte yuvarlanabilirdik. Olmaması tamamen şans iken, yetkili isimler bu işte bir terslik var demeliyken, “Başımızdakiler” çözümü buldu.

 

PLAN DÂHİCE!

Şu ligi biraz erteleyelim.” Eski cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün tweet’lediği gibi “İnsan bazen hayret ediyor”. Erteleme formülünün ne için yapıldığını bir kişi açıklayamaz. Hiçbir anlamı, yaptırımı, teşhisi olmayan bir çözüm bulundu. Bu erteleme sürecinde ne olacak?

Kulüpler biraraya gelip yöneticilerin demeç vermesini mi yasaklayacak? Kavga sever futbolcularına özeleştiriyle yüksek para cezaları mı verecek? Kıymeti kendinden menkul yorumcuların taktik ve teknik analizler yerine kavga körüklemelerine karşı mı çıkılacak? Sahiden niye ertelendi bu ligler? Akıl yine sokağa bakıyor. Bu pek çoğumuzun babasının ortak aklı. “Dur bi bakalım.” Duralım bakalım. Daha ne şenlikler sergilenecek.

 

BU HAFTA NE OLDU?

Beşiktaşel yordamıyla” berabere kaldı. Galatasaray zorlansa da Karabük’ü devirdi. Trabzon, Konya’da yokları, Bursa evinde futbolu oynadı. Fenerbahçe, Rize’yi beş golle yenip evine dönerken otobüsü kurşunlandı. Şoför ağır yaralandı. Futbol öldü.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Burak Kılıç

Burak Kılıç