Pazar , 24 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Büyük değilsin sen!
Büyük değilsin sen!

Büyük değilsin sen!

Edebiyat yapmanın hiç gereği yok, aslına bakarsanız hiç halim de yok!

Ancak gelin görün ki; bu günlerde yaşanan bazı olaylar ve bazıları, bundan yüz elli yıl önce söylenenlere öylesine uyuyor ki, tabir yerinde ise ‘cuk’ oturuyor.

Yazılarını ve kitaplarını okuyorum da.. Friedrich Nietzsche’nin bileni çoktur. 1844-1900 yılları arası yaşamış, Alman filolog, kültür eleştirmeni, şair ve bestekâr. Yaşadığı günler içinde ettiği bir söze bakar mısınız; “Sır olarak saklanan gerçekler zehirlidir.” Ne demek istediğimi, topun nereye gittiğini umarım anladınız. Hani geçenlerde Ankara’da birbirlerine giren siyasetçilere ne güzel de uyuyor değil mi?

Biz gelelim işin spor yanına. Yine aynı bilim adamının bir sözünden yola çıkıp Fenerbahçe, Beşiktaş ve cümlesine gelelim… Friedrich Nietzsche, yine diyor ki bir asrı geçen süre öncesinde:

Büyüklüğünü arayışın sana onur verir.. ama seni ele de verir. BÜYÜK DEĞİLSİN SEN!

Avazım çıktığı kadar bağırıyor ve haykırıyorum ki; bunların hiçbiri büyük değil. Kimler mi? Büyük diye geçinen alayı… Büyüklüğünü aramaktan onur duyanlar, kendilerini ele de veriyorlar. İşte Fenerbahçe. Ünlü bir düşünür olmadığımız için biz Türkçesini yorumlayalım olanın. Tam “Akım derken” lafı karıştıranların hâli yine. Beşiktaş’a verdikleri yazılı bir cevapta diyorlar ki:

Yaptığı stadın bir tuğlasını bile kendi parasıyla alamayan Beşiktaş.

Bunun ne alakası var Fenerbahçe derbisiyle? Kendi parasıyla alamadığı o tuğlayı çalmış mı, onu söyle. Borç alır, tuğlasını alır, stat yapar, sonra geri öder. Sana ne. Eğer sen, ezeli ve ebedi rakibini karalamak için “Yaptığı stadın bir tuğlasını kendi parasıyla alamayan” dersen, ünlü düşünürün söylediği gibi, kendini ele verirsin ve küçülürsün. Yani demem o ki sen büyük değilsin.

 

SADECE FENERBAHÇE Mİ?

Hayır ‘bin’ kere hayır. Daha önce yazdığım gibi, al birini, vur ötekine. Yani büyük diye geçinenler.. Beşiktaş başkanı, Fenerbahçe takım kaptanına “Ahlaksız” diyor. Fenerbahçe kaptanı, saha içinde her kime kızdıysa, ana avrat, çoluk çocuk kim varsa kulaklarını çınlatıyor. Beşiktaş Teknik Direktörü Bilic, kendisine ayrılan nizami bölgeden ayrılıp, formasını çıkaran ve saha dışına gelen Emenike’ye ‘şarj’ yapmaya hazırlanıyor. Galatasaray’da ismi lazım değil, her kimse, çıkıyor ortalığa büyük denen rakiplerine hakaret edip, kendi küçüklüğünü ortaya çıkarıyor. Trabzonspor’a hiç dokunmayalım. O zaten tescilli kabadayı. İşte büyük denenler ve büyük geçinenler.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

 

Etiketler:

Hakkında Turgut Kologlugil

Turgut Kologlugil