Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » Cumhuriyet tarihinde ekmeğe böyle zam görülmedi
Cumhuriyet tarihinde ekmeğe böyle zam görülmedi

Cumhuriyet tarihinde ekmeğe böyle zam görülmedi

Dün Merkez Bankası aylık fiyat göstergeleri raporunu açıkladı. Buna göre 2014 yılında tüketici fiyatlarında en çok artış ekmek ve tahıllarda gerçekleşti.

Peki, ekmek fiyatları ne kadar arttı 2014 yılında?

Bu soruyu hemen cevaplayalım. Ekmek ve tahıl fiyatları geçen yıl tam yüzde 14,83 oranında yükseldi. Yine ekmeğe en yakın yıllık fiyat artışı lokanta ve otellerde yüzde 13,98 oranıyla gerçekleşti.

Bu arada önemli bir konuyu da unutmadan; 2013 yılında da ekmeğe ve tahıllara tam yüzde 9,71 oranında zam geldiğini hatırlatalım. Dolayısıyla ekmeğin fiyatı iki yılda yüzde 26,63 oranında yükseldi. Durum böyle olunca bu kadar yüksek oranlı bir ekmek fiyatı artışı Cumhuriyet tarihinde hiç görülmedi.

Gelelim ekmek ve tahıl fiyatlarının neden Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdığına…

İktidar çevrelerine göre bu sorunun cevabı çok basit; onlar “kuraklık oldu, bu nedenle tahıl üretimi azaldı ve fiyatlar arttı” diyorlar.

Oysa iktidarın 14 yıllık faaliyeti dönemine baktığımızda 2002 yılında 19,5 milyon ton olan buğday üretimi adeta yerinde saydı. Ve 2014’de buğday üretimi 2002 yılının gerisine düşerek 19 milyon ton olarak gerçekleşti. Bunun nedeni kuraklık değil. Nedeni şu; iktidar ekonomik kaynakları lüks konut, lüks AVM, lüks otomobil, lüks uçak alarak ve lüks kamu binaları yaparak israf etti. Ve iktidar bu ülkenin buğday ve tahıl üretimini artıracak Konya Ovası Sulama Projesi ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) yatırımlarına yeterli kaynağı aktarmadı. İşte bu projeler bitirilemeyince son 14 yılda Türkiye’nin nüfusu 8 milyon artarken tahıl üretimi artacağına azaldı.

İşte bu nedenle yani yeterli kaynak aktarılamayıp, üretimi artıracak projeler bitirilemeyince iktidarın 14 yıllık faaliyeti döneminde buğday üretimi azaldı. Bu arada, dünyada buğday ve tahıl fiyatlarının Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü (FAO) endekslerine göre son iki yılda yüzde 16,4 oranında gerilediğini hatırlatalım.

Kısaca, bu ülkenin kaynakları lüks tüketime, lüks saraylara, lüks uçaklara aktarılınca vatandaşın en önemli gıda maddesi olan ekmeğin fiyatındaki artış Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı.

[email protected]

 

*

Not :

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Süleyman Yaşar

Süleyman Yaşar
Süleyman Yaşar, Türk yazar, öğretim üyesi, eski bürokrat ve gazeteci. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili olarak bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisidir.