Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Derbinin ardından yorumlar
Derbinin ardından yorumlar

Derbinin ardından yorumlar

 

Galatasaray iki güzel gol ile Beşiktaş’ı yenmeyi başardı. Ancak akıllarda kalan ne gollerin güzelliği, ne de Beşiktaş’ın baskılı oynadığı dakikalarda Galatasaray’a döktürdüğü ecel terleri. Hafızalara kazınan en önemli anlar hakemin vermediği fauller, kartlar ve penaltılar oldu. Her bir pozisyon uzun uzun televizyonlarda tartışılıp, top mu ele gitti, yoksa el mi topa gitti, kırmızı kart ağır mı olurdu, sarı kart yerinde bir karar mı, düdükten sonra sarı verdiyse bu pozisyona, aynısını yapan rakip oyuncuya neden sarı kart yok gibi detaylara girilerek, akıllarda soru işareti kalmaması sağlanmaya çalışılıyor. Ayrıca bu yöntem iyi de reyting yapıyor. Tartışmalı bir pozisyona bir yorumcu penaltı derken, diğeri ağır olurdu diyebiliyor. Hattâ herkes kendi takımının lehine bir yorum aramak için farklı farklı kanalları gezerek, diğer yorumculardan A kanalında yapılan yorumun tersini arıyor. Bulduğunda da özellikle eski hakemlerin yorumlarını referans yapıp, biz haklıydık pozisyonunu sağlamlaştırıyor.

Derbide oynanan futbolun hakkı 2-0 Galatasaray lehine mi olmalıydı sorusunun cevabı çok önemli değil. Direkten dönen toplar tabelaya yazılmıyor. Veya verilmeyen penaltılar. Galatasaray iyi oynamadı, ancak Melo atılsaydı, penaltı verilseydi gibi çoğaltabileceğimiz örnekler ile Beşiktaş maçı kazanabilirdi ihtimali gerçekçi değil. Galatasaray 1-0’a kadar baskılı oynayıp golü buldu ve ister istemez “şampiyonluğun” geliyor olmasının verdiği baskı ile aşırı strese girerek skoru koruma duygusuna kapıldı. Bir gol yeseydi, tekrar bastırıp gol bulmak ihtimalini gole kadar ortaya koydukları oyuna bakarak söyleyebiliriz. Galatasaray ihtiyacına göre hareket etti ve galip gelmeyi bildi. Ancak hakemin vasat yönetimi Galatasaray’ın galibiyetini gölgeledi.

Asıl ilginç olan bir pozisyondan bahsetmek istiyorum.

Karşılaşmanın 58. dakikasında Demba Ba sağ taraftan gelen ortayı dönerek sol ayağına aldığında kaleyi karşıdan görüyordu. Melo’nun müdahalesiyle yere düşerken topa çok kötü bir vuruş yaparak farklı bir şekilde dışarı attı. Beşiktaşlılar hakemden penaltı beklediler ancak fazla ısrar etmediler. Pozisyonun tekrarını Lig TV rejisi uzun süre ekrana getirmedi. Aradan dakikalar geçtikten sonra görebildik. Penaltı var mıydı, yok muydu, Demba Ba tam topa vuracakken Melo dengesini mi bozmuştu bilmiyoruz. Yorumculardan bu pozisyona penaltı diyen de oldu. Çünkü Melo topa müdahale etmiyor, rakibin dengesini bozuyor. Hakem belki pozisyonu değerlendirip, Demba Ba’nın atladığına karar vermiş de olabilir. Buraya kadar her şey normal bir pozisyon yorumlaması gibi. Ancak normal olmayan ise Lig TV’deki saatlerce süren Maraton programında “akılda kalmasın” adı altında her pozisyonun ayrı ayrı detaylandırıldığı bölümde Melo ile Demba Ba arasındaki pozisyon gösterilmedi. Maç içinde de tekrarı zoraki yayınlanınca kafalarda soru işaretleri oluşuyor. Twitter’daki yorumlar ise komik ve düşündürücü: “Lig TV vermediyse penaltıdır.

[email protected]

 

Etiketler:

Hakkında Numan Türer

Numan Türer