Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » Dershanelerle ilgili yasa bir yıldır Anayasa Mahkemesi’nde görüşülmeyi bekliyor
Dershanelerle ilgili yasa bir yıldır Anayasa Mahkemesi’nde görüşülmeyi bekliyor

Dershanelerle ilgili yasa bir yıldır Anayasa Mahkemesi’nde görüşülmeyi bekliyor

DERSHANECİLERİN İKİ ELİ YAKANIZDA

Dershaneler üzerinden yürütülen hesaplaşmada bir yıl geçti. Şöyle geriye dönük baktığımda bu köşede bile “Dershaneler okulun ikamesi mi ki, dönüştürülsün” başlıklı yazımla birlikte üç yazı yazmıştım. Bu yazılarda dershanelerdeki dönüşümün ne hukuki ne sosyal ne de ekonomik olarak hiçbir cihetle bir gerekçesinin olmadığını izah etmiş ve dershanelerle ilgili sürecin tamamen siyasi saiklerle bir hesaplaşma çerçevesinde yapıldığını anlatıştım. Bu konuyla ilgili çok sayıda açıklamalar, toplantılar, gösteriler yapıldı.

 

DERSHANELER NİYE KAPATILMAK İSTENİYORDU?

Aslında belirttiğim üzere sağır sultan bile dershanelerin niye kapatılmak istendiğini biliyor ama resmî kişiler tarafından ilk deklare edilen gerekçe dershane parasını ödeyemediği için intihar eden çocuğun hazin hikâyesiydi. Çok önemli bir gerekçeydi ve hiç kimse böyle bir hüzne kayıtsız kalamazdı ve eğer bir insanın ölümüne sebep oluyorsa varsın kaldırılsındı dershaneler. Ama sonradan anlaşıldı ki dershane parası için intihar eden genç aslında kız arkadaşı için intihar etmişti. Yani, bir gencin hazin sonu dershanelerin kapatılması için gerekçe olarak lanse edilmişti.

Tabii bu ortaya çıkmışken dershanelerin kapatılması ile ilgili malum yasa Meclis’ten geçti. Bu süreçte; dershane yöneticileri değişik toplantılar ile seslerini duyurmak istiyordu. Hele içlerinden birisi vardı ki; “hakkımı helal etmiyorum” diye haykırmıştı. Kırklı yaşlarda bir öğretmen belki evini, arabasını satıp borç alıp üç beş arkadaşı ile dershane kurmuş ve ekmek parasını kazanıyordu. Ama sırf siyasi hesaplaşma adına ekmek parasına göz dikildi.

 

ANAYASA MAHKEMESİNDE DAHA MÜHİM NE VAR?

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre; şu anda 3 bin 600 vardı ama 14 Mart 2014’ten bu yana 328 dershane kendi isteğiyle kapandı. Bu dershanelerde öğretmen, muhasebeci, temizlikçi vs. olarak toplam 70 bin kişi çalışıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kayıtlarına göre; 2014 yılı aralık ayı sonu olarak 953 milyon lira sigorta primi ödenmiş. Buna bir de, dershanelerdeki KDV, kurumlar vergisi ve çalışanların ücretlerinden kesilen gelir vergisini eklediğinizde büyük bir sektör olarak karşımızda duruyor. Ama bu sektörün canına okunuyor. Atanamayan öğretmenler, yüzde 10’un üzerine çıkan işsizlik, piyasalarda hissedilen durgunluk bir tarafta dururken istihdamın, Hazine gelirinin tamamen gözardı edildiği bir politikanın dershanelerin kapatılmasının hiçbir mantığı yok.

Ve dershanelerle ilgili yasa yaklaşık bir yıldır Anayasa Mahkemesi’nde görüşülmeyi bekliyor. Acaba Anayasa Mahkemesi’nde bundan daha mühim hangi gündem var? Zira dershanelerle ilgili yasakçı düzenleme Anayasa Mahkemesi’nin sadece hukuki gerekçelerle ekmeği elinden alınanın ekmeğine kavuşması için karar vereceği hayatın ta kendisi bir karar. Bu gündemin yani vatandaşın hakkını doğrudan ilgilendiren yasakçı zihniyetin önüne hiçbir şey geçemez, geçmemeli. Ama gel gör ki bir yıldır görüşülmeyi bekliyor.

Nihayet, Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç’ın hafta başında yaptığı açıklamaya göre önümüzdeki günlerde gündeme alınacakmış. Ben buradan dershanelerin neden bir türlü gündeme alınmadığını sormak istiyorum. Çünkü 70 bin insanın gözü, kulağı bu açıklamada. Dershaneler kapatılacak mı yoksa kapatılmayacak mı? Bununla ilgili Anayasa Mahkemesi bir an evvel kararını vermeli. Aslına bakarsanız anayasa delinmezse normal şartlarda teşebbüs hürriyeti çerçevesinde dershanelerle ilgili yasanın anayasaya aykırılıktan iptali gerekir. Ama bu karar bir an evvel çıkmalı. Zira 70 bin insan bundan sonra hayatını nasıl idame ettireceğini düşünüyor. Hem de kara kara… ve eminim ki; “hakkımı helal etmiyorum” diye haykıran öğretmenin çığlığında dershanecilerin iki eli sorumluların yakasındadır.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Nusret Ezer

Nusret Ezer